Primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, consideră că ediția de anul acesta a Târgului Mărului, organizat în acest municipiu la sfârșitul săptămânii trecute, a fost o reușită, atât din punctul de vedere al participării, cât și al vânzărilor de mere. Cătălin Coman a declarat că la a X-a ediție a Târgului Mărului au participat aproape 40 de producători, iar potrivit estimărilor făcute de aceștia, în cele două zile ale evenimentului au fost vândute peste 20 de tone de mere. Coman a ținut să remarce faptul că la ediția de anul acesta a Târgului Mărului au fost prezenți un număr important de producători de miere de albine din zona Fălticeni.
„Considerăm că Târgul Mărului de anul acesta a fost un succes, iar comparativ cu ediția de anul trecut s-a înregistrat o creștere în vânzările producătorilor de mere, dar și în privința celor care au vizitat târgul, în special la persoanele care au venit din afara orașului nostru”, a spus primarul municipiului Fălticeni. Cătălin Coman a remarcat faptul că de un succes deosebit s-au bucurat și spectacolele de muzică populară, dar în mod special concertele din cadrul Festivalului Național Concurs de Folk pentru Tineret „Nada Florilor”.
De remarcat a fost concertul susținut de foștii membri ai Cenaclului Flacăra, pe scena din piața Nada Florilor evoluând artiști precum Vasile Șeicaru, Magda Pușkaș, Vasile Mardare, Cristian Buică, Andrei Păunescu, Mădălina Amon, Eugen Avram și Victor Socaciu, acesta din urmă fiind și președintele juriului festivalului de folk. Premiile festivalului au fost înmânate de primarul Cătălin Coman și de vicepreședintele Consiliului Județean Suceava Alexandru Rădulescu. Marele premiu și trofeul Festivalului de Folk „Nada Florilor” a fost câștigat de formația „Descântec” din Iași. De asemenea, premiul întâi la secțiunea interpretare a fost câștigat de Mateiana Anechiforesei din Fălticeni, iar primul loc la secțiunea creație a fost ocupat de formația „Noi Doi” din Dorohoi.