Ministerul Educației și Cercetării organizează, în premieră în învățământul național, cursuri pentru cei care nu au mers la școală niciodată sau care au abandonat pregătirea în ciclul primar.
Programul are ca scop sprijinirea copiilor, tinerilor și adulților pentru începerea sau continuarea studiilor primare, a declarat, vineri, ministrul Educației, Mircea Miclea.
El spune că în programul „A doua șansă pentru învățământul primar” se pot înscrie persoane care au depășit cu cel puțin patru ani vârsta de școlarizare corespunzătoare învățământului primar și care nu au parcurs nici o clasă din învățământul primar sau care au abandonat pe parcurs și au depășit vârsta maximă legală pentru reînscrierea în învățământul primar.
Înscrierile se fac în lunile octombrie, respectiv februarie, pe bază de cerere, depusă la secretariatul fiecărei școli organizatoare.
În cazul în care persoanele doritoare să se înscrie în program nu au documente de identitate, acestea sunt acceptate, urmând să finalizeze procedurile pentru obținerea documentelor până la sfârșitul clasei a IV-a.
Conducerea unității de învățământ se va adresa autorităților locale/ poliției pentru a solicita sprijinul în vederea obținerii documentelor de identitate.
Programul are o durată flexibilă, dar se poate micșora pentru fiecare elev în parte, în funcție de competențele dovedite în domeniul educației de bază.
Pentru anul școlar 2005-2006 în programul „A doua șansă pentru învățământul primar” cursurile încep în 10 octombrie, iar primul semestru durează 16 săptămâni, respectiv până la 10 februarie 2006. Semestrul 2 începe în 20 februarie 2006, durează 17 săptămâni și se încheie în 16 iunie.
Programul „A doua șansă pentru învățământul primar” este o continuare și o completare a „Programului de combatere a marginalizării și excluderii sociale și profesionale a tinerilor care au abandonat învățământul obligatoriu și nu au dobândit competențele minime necesare ocupării unui loc de muncă”, derulat conform ordinelor ministrului Educației.
Pentru anul școlar 2005 – 2006, programul va avea caracter experimental și se va derula, cu suport financiar, în județele în care se desfășoară Programul Phare „Acces la educație al grupurilor dezavantajate”.
Forma de organizare a procesului de învățământ în programul „A doua șansă pentru învățământul primar” poate fi în regim de zi, seral, comasat, conform deciziei luate de către Consiliul de Administrație al fiecărei școli, împreună cu elevii înscriși în program.
La solicitarea inspectoratelor școlare, Ministerul Educației și Cercetării poate aviza funcționarea unor clase în cadrul Programului „A doua șansă” și în alte județe decât cele cuprinse în Programul Phare.
În funcție de necesitățile locale, programul „A doua șansă pentru învățământul primar” se poate desfășura în limba minorităților naționale, în condițiile în care există minimum opt solicitări în acest sens, consemnate în cererile de înscriere ale candidaților și dacă unitatea de învățământ poate asigura resursele umane necesare și traducerea, prin eforturi proprii, în limba minorității naționale, a materialelor elaborate în cadrul programului.
Pe baza experienței câștigate în acest an școlar, în urma evaluării și monitorizării, programul va fi revizuit, astfel încât să se poată extinde la nivel național în anul școlar 2006-2007, susțin oficialii Ministerului Educației și Cercetării.