Modificare

Penalități de 0,2% pe zi din daune pentru asigurătorii care nu îndeplinesc obligațiile RCA



Șoferii vor putea cere despăgubiri companiilor de asigurări care nu îndeplinesc obligațiile RCA
Șoferii vor putea cere despăgubiri companiilor de asigurări care nu îndeplinesc obligațiile RCA

Șoferii vor putea cere despăgubiri companiilor de asigurări care nu îndeplinesc obligațiile ce decurg din polițele RCA sau o fac defectuos, iar penalitățile vor fi de 0,2% pe zi din valoarea despăgubirii cuvenite, informează Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA).
Potrivit legislației, despăgubirea se plătește de către asigurătorul RCA în maximum 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii și cuantificării daunei, solicitat în scris de către asigurător, sau de la data la care asigurătorul a primit o hotărâre judecătorească definitivă cu privire la suma de despăgubire pe care este obligat să o plătească.
În situația în care dosarul de daună conține toate elementele necesare stabilirii dreptului la despăgubire și cuantificării daunei, despăgubirea se plătește de către asigurătorul RCA în maximum 10 zile de la completarea dosarului, dar nu mai târziu de trei luni de la avizarea producerii evenimentului asigurat de către partea prejudiciată ori de către asigurat.
„Decizia Consiliului CSA de modificare a reglementărilor cu privire la RCA a fost motivată de volumul de sesizări și reclamații legate de plata despăgubirilor pe segmentul asigurărilor obligatorii de răspundere civilă auto. Aceste schimbări, corelate cu o monitorizare riguroasă a evoluțiilor și tendințelor înregistrate pe segmentul RCA, vizează obținerea unui nivel optim de protecție a asiguraților și păgubiților, prin îmbunătățirea calității serviciilor oferite de asigurători”, a declarat președintele CSA, Constantin Buzoianu, într-un comunicat remis MEDIAFAX.
Din 1 ianuarie 2012, sistemul bonus-malus se va aplica și asiguraților persoane juridice
Totodată, pentru polițele RCA emise începând cu 1 ianuarie 2012, sistemul bonus-malus se va aplica și asiguraților persoane juridice.
„Acestea sunt unele dintre principalele modificări aduse legislației secundare cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă (RCA) auto, aprobate de Consiliul CSA în ședința desfășurată în data de 29 noiembrie”, se mai spune în comunicat.
Potrivit noilor reglementări, autorizarea pentru vânzarea poliței RCA a devenit permanentă, companiile de asigurări nemaifiind obligate să depună la sfârșitul fiecărui an documentația necesară avizării.
„Asigurătorii RCA au însă obligația să respecte permanent condițiile prevăzute pentru autorizare”, se mai spune în comunicat.
Prin modificările aduse legislației, asigurătorul RCA este obligat la plata despăgubirii dacă, în termen de cel mult trei luni de la avizarea producerii daunei, nu a notificat păgubitului respingerea pretențiilor de despăgubire, precum și motivele respingerii.
De asemenea, termenul în care asiguratorul are obligația de a comunica asiguratului/păgubitului intenția de a desfășura investigații a fost redus de la 10 zile la 5 zile lucrătoare.
În cazul daunelor pentru care valoarea reparațiilor este posibil să depășească valoarea vehiculului avariat, asigurătorul RCA are obligația de a comunica păgubitului, în termen de 10 zile de la data avizării daunei, valoarea maximă a despăgubirii ce poate fi acordată.
În 2012 limita de despăgubire va fi de un milion de euro
Potrivit CSA, începând cu anul 2012, pentru pagubele materiale produse în unul și același accident, indiferent de numărul persoanelor prejudiciate, limita de despăgubire pentru aceste riscuri va fi de un milion de euro (de la 750.000 de euro în acest an), echivalent în lei la cursul de schimb al pieței valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Națională a României.
Pentru vătămări corporale și decese, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial produse în unul și același accident, indiferent de numărul persoanelor prejudiciate, limita de despăgubire pentru aceste riscuri va fi de cinci milioane de euro (de la 3,5 milioane de euro în acest an), echivalent în lei la cursul de schimb al pieței valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Națională a României.
În situația în care din motive tehnice baza de date CEDAM, privind polițele RCA nu poate fi interogată sau datele oferite sunt în neconcordanță cu documentele prezentate de asigurat, asigurătorul trebuie să țină cont de documentele puse la dispoziție de asigurat, în vederea stabilirii bonusului sau malusului.
Modificările prezentate vor intra în vigoare la data publicării acestora în Monitorul Oficial.
Potrivit CSA, volumul primelor subscrise din polițe RCA în 2010 a fost de 2,46 miliarde de lei, în creștere cu 14,1% față de anul precedent, în timp ce numărul contractelor a urcat cu 7,7%, la 6,55 milioane.
Ponderea subscrierilor din polițe RCA încheiate pentru vehiculele aparținând persoanelor fizice s-a ridicat la 51,9%.
Veniturile RCA au o pondere de circa 30% în totalul primelor subscrise la nivelul pieței în 2010.