Pelicanul din Deltă care i-a dus lui Tăriceanu milionul în plisc



Să știți că dacă Raiul este construit după modelul Deltei Dunării, eu sunt de acord să merg acolo, când mi-o veni sorocul. Trebuie să o vizitezi ca să știi cum poate frumusețea să atingă pragul ei cel mai de sus: indescriptibilul. Trebuie să te tragi până amețești cu luntrea pe canalele care croșetează Natura, trebuie să legi cu lișițe, pelicani, cormorani și alte înaripate prietenii de-o viață. E nevoie de o ședere de câteva zile în mijlocul ei, printre știuci, țânțari și, din păcate, printre oameni. Că, în afară de țânțar, doar omul este mai supărător în Deltă.
Și tocmai acest loc binecuvântat s-a găsit să fie spurcat de cuplul sinistru format din Sorin Ovidiu Vântu și Liviu Mihaiu. A sosit și momentul când marele fost jupân al presei și politicii din România să regurgiteze toate nenorocirile pe care le are la activ, printre ele numărându-se și numirea prietenului său de poker Mihaiu în funcția de guvernator al Deltei. S-a vorbit cu cine trebuia – cu nen’tu premier de atunci, Călin – căruia un pelican i-a dus un milion în plisc.
Calculul lui Vântu este lesne de dedus pentru un ins cu moralitatea lui: Delta având atâta amar de frumusețe, are și un potențial turistic recunoscut. Ceea ce înseamnă că e și un fel de tiparniță de bani. Păi, numai câte aprobări și autorizații pentru una și pentru alta se dau acolo.
Bineînțeles că un ziarist cu pungi remarcabile sub ochi și buhăit pe săturate ca Mihaiu poate ușor pune pe fugă chiar și un condor, nu doar o lișiță. Pe deasupra, domnia sa este specialist recunoscut în cu totul alte lichide, care stau în partea contrară apei, dar asta nu a împiedicat numirea. În fond, să ridice două degete acela care a văzut în România persoane competente puse în astfel de funcții!
Până la urmă, ziaristul eolian (adică aparținând de Vântu) nu a rezistat decât cinci luni la cârma Deltei, spre ușurarea sturionilor. Ceea ce nu înseamnă că acum nu trebuie să scrie declarații la DNA. Având în vedere mâna sa alcoolică, acest lucru trebuie socotit ca o caznă.



Recomandări

Vizită a elevilor și profesorilor Colegiului „Alexandru cel Bun” Gura Humorului în „Împărăția apelor”

Vizită a elevilor și profesorilor Colegiului „Alexandru cel Bun” Gura Humorului în „Împărăția apelor”
Vizită a elevilor și profesorilor Colegiului „Alexandru cel Bun” Gura Humorului în „Împărăția apelor”