Pelerina lui Dracula, purtată de actorul Bela Lugosi, scoasă la licitație



Pelerina purtată de actorul Bela Lugosi în filmul „Dracula”, unul dintre primele horroruri produse la Hollywood despre contele Dracula, cel mai renumit vampir, va fi scoasă la licitație în luna decembrie și ar putea fi vândută cu 1,5-2 milioane de dolari, a anunțat joi casa Profiles in History.
La această licitație, ce va fi organizată sub numele „Icons of Hollywood” (simboluri ale Hollywoodului), vor fi scoase la vânzare diverse obiecte din numeroase filme americane, însă specialiștii se așteaptă ca pelerina purtată de Lugosi în filmul horror din 1931, devenit un clasic al genului, să devină atracția principală a evenimentului.
Bela Lugosi, considerat unul dintre cei mai buni actori de filme horror, din tinerețea industriei de la Hollywood, grație rolurilor sale din filme precum „Fiul lui Frankenstein” (1939) și „Crimele din Rue Morgue” (1932), a fost înmormântat în costumul pe care l-a purtat în „Dracula”, în 1956, mai puțin pelerina originală. Actorul maghiar născut la Lugoj a dorit ca fiul lui să aibă această pelerină.
Familia actorului a decis să vândă la licitație acea pelerină, alături de alte obiecte din filmele lui Lugosi.
Printre celelalte obiecte ce vor fi scoase la licitație se află o pereche de papuci de casă rubinii din „Vrăjitorul din Oz”, estimată la un preț cuprins în intervalul 2-3 milioane de dolari, dar și automobilul DeLorean, capabil să călătorească în timp, din filmul „Înapoi în viitor III”, estimat la un preț cuprins între 400.000 de dolari și 600.000 de dolari.
Licitația „Icons of Hollywood” va avea loc la Paley Center for Media din Beverly Hills, în perioada 15-17 decembrie.