Pe teritoriul României nu pot exista consecințe radiologice în urma evenimentelor din Japonia



Pe teritoriul României nu pot exista nici un fel de consecințe radiologice pentru populație sau mediu
Pe teritoriul României nu pot exista nici un fel de consecințe radiologice pentru populație sau mediu

Din analizele făcute până în prezent de experți ai instituțiilor cu atribuții în domeniu, pe teritoriul României nu pot exista nici un fel de consecințe radiologice pentru populație sau mediu, în urma evenimentelor din ultima săptămână din Japonia, informează IGSU.
Aceste aspecte au fost discutate, ieri, la sediul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), în cadrul unei întâlniri la nivel de experți ai structurilor din Comitetul Național pentru Situații de Urgență, cu responsabilități în caz de accident nuclear și urgență radiologică, anume Ministerul Administrației și Internelor, Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare (CNCAN), Ministerul Sănătății, Ministerul Mediului și Pădurilor, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Apărării Naționale, Centrul de Situații al Guvernului, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, Agenția Nucleară și pentru Deșeuri Radioactive, se arată într-un comunicat de presă al IGSU.
Reprezentanții CNCAN au informat celelalte instituții privind evoluția accidentului nuclear de la centrala nuclearo-electrică Fukushima-Daiichi. Din analizele făcute a rezultat că, pentru teritoriul României, nu pot exista niciun fel de consecințe radiologice la nivelul populației și al mediului înconjurător, ca urmare a situației din Japonia.
De asemenea, IGSU a prezentat o informare privind măsurile luate de autoritățile japoneze și forțele de răspuns, subliniindu-se totodată responsabilitățile și atribuțiile stabilite la nivelul autorităților române în gestionarea unor evenimente similare. Cu această ocazie, s-a actualizat lista capabilităților ce pot fi folosite într-o astfel de situație.
Experții au revizuit și fluxul de informații și date ce trebuiesc comunicate instituțiilor cu responsabilități în domeniul măsurilor de protecție și intervenție.
În cadrul reuniunii, s-a hotărât ca relația cu mass-media să fie asigurată prin CNCAN, celelalte instituții fiind abilitate să furnizeze informații din domeniul pe care îl gestionează.
Fiecare instituție știe ce are de făcut în cazul unor evenimente similare celor petrecute în Japonia, existând planuri de intervenție prestabilite și verificări periodice ale acestora, deși din informațiile existente nu există niciun risc pentru România, anunța joi IGSU.
Purtătorul de cuvânt al IGSU, Alin Maghiar, a subliniat că, din informațiile existente, nu există nici un risc să se petreacă în România evenimente similare sau ca țara noastră să fie afectată de cele petrecute în Japonia.
Alin Maghiar a mai spus că, pe lângă verificările periodice, au loc exerciții de intervenție în situații de urgență, ultimul în domeniul radiologic fiind „Axiopolis”, care a avut loc în 2009. În cadrul exercițiului s-a simulat o situație în care ar avea loc un dezastru la centrala de la Cernavodă.
Totodată, Maghiar a precizat că și angajații folosiți în situații de urgență sunt verificați în mod periodic.
Ministrul Administrației și Internelor, Traian Igaș, a declarat, joi, că România trebuie să evalueze ce este de făcut în cazul unor evenimente similare celor petrecute în Japonia, exprimându-și, totodată, încrederea că IGSU este pregătit să facă față „provocărilor”.
Igaș a fost întrebat, într-o conferință de presă desfășurată la Arad, dacă IGSU este pregătit să intervină în cazul apariției unui nor radioactiv.
„Să sperăm că nu se va ajunge aici, să avem probleme de o asemenea natură. Sigur că noi suntem într-un moment în care trebuie să evaluăm corect ce ar trebui să facem în condițiile în care se va întâmpla în România ce se întâmplă în Japonia. IGSU este o structură bine închegată și structurată, sunt convins că și de această dată va face față provocărilor, ca și până acum”, a declarat Igaș.
Ministrul de Externe, Teodor Baconschi, a cerut public, joi, CNCAN să constituie o celulă de criză și să prezinte evaluări la interval de 12 ore, el precizând că a făcut astfel de cereri și telefonic și pe fax.
OMS consideră că radiațiile din Japonia prezintă risc scăzut pentru sănătate
Organizația Mondială a Sănătății consideră că radiațiile de la reactoarele nucleare din Japonia prezintă risc scăzut pentru sănătate, dar situația se poate schimba dacă vor avea loc incidente și la alte centrale, arăta Institutul de Sănătate Publică București într-o informare transmisă MS.
„Efectele asupra sănătății din cauza radiațiilor vor depinde de nivelul expunerii, iar aceasta este la rândul ei dependentă de nivelul de radiații emis de reactor, condițiile meteorologice, respectiv vântul și ploaia din timpul exploziei, distanța față de centrale și perioada de timp petrecută în zonele calamitate”, spuneau experții ISP în documentul citat.
Totodată, aceștia menționau că, deși în urma evenimentelor din Japonia s-a înregistrat o creștere a nivelului reactivității în zona limitrofă centralei nucleare Fukushima, aceasta poate constitui un pericol doar pentru populația aflată în zonele adiacente centralei, iar acolo au fost deja luate măsuri de protecție.
Specialiștii ISP consideră că pentru populația României în prezent nu există niciun risc pentru sănătate, ei apreciind, totodată, că este improbabil ca un astfel de risc să apară în următoarea perioadă deoarece nivelul de radioactivitate în condițiile distanței mari, de peste 9.000 de kilometri, și de diluație a contaminanților în atmosferă, coroborat cu dezintegrarea produșilor de fusiune de viață scurtă, nu previzionează depășirea nivelurilor de intervenție stipulate în legislație.
Organizarea și conducerea activităților de intervenție în caz de urgență radiologică se asigură de către Comitetul Național pentru Situații de Urgență, din Centrul de Accident Nuclear și Urgență Radiologică, în colaborare cu comitetele județene pentru situații de urgență.
Centrala Fukushima 1, situată în zona afectată de cutremurul și valul seismic din 11 martie, numără șase reactoare, a căror stare actuală este considerată foarte instabilă și periculoasă, existând riscul unui accident nuclear major.
Cutremurul care a afectat, în urmă cu o săptămână, nord-estul Japoniei a fost cel mai puternic seism înregistrat vreodată în acest arhipelag, având magnitudinea de 9 potrivit institutului american de geofizică (USGS). Cutremurul a provocat valuri tsunami și a fost urmat de replici seismice puternice.
Seismul care a avut loc în 11 martie 2011 este al patrulea cel mai puternic din lume, din 1900 și până în prezent.