PC susține propunerea PSD privind imunitatea



Modificarea Constituției în ceea ce privește imunitatea demnitarilor este un proiect comun al PSD și PC foarte corect, a declarat, ieri, purtătorul de cuvânt al PC Bogdan Ciucă, care a adăugat că modificările propuse se vor referi și la clarificarea atribuțiilor președintelui și premierului.
Ciucă a precizat că decizia privind modificarea Constituției a fost discutată și adoptată în Alianța PSD+PC și că, în opinia PC, principul constituțional este acela conform căruia nimeni nu este mai presus de lege.
„Nici președintele, nici primul-ministru, nici miniștrii, nici parlamentarii nu trebuie să aibă privilegii și de aceea trebuie modificată Constituția pentru eliminarea imunității demnitarilor”, a adăugat Bogdan Ciucă.
El a mai arătat că, în sesiunea parlamentară de toamnă, parlamentarii Alianței vor depune un proiect de modificare a Constituției în acest sens, iar principul acordării de către instituții a unui tratament egal tuturor persoanelor indiferent de funcțiile pe care le dețin va fi cuprins și în programul de guvernare al Alianței PSD+PC.
Ciucă a spus că proiectul de modificare a Constituției se va referi și la clarificarea atribuțiilor președintelui și premierului, precizări referitoare la europarlamentari.