Legea privind restructurarea agențiilor statului, care a intrat în vigoare de ieri, a și fost pusă în aplicare de Direcția de Sănătate Publică (DSP) și Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Suceava.
La DSP, conducerea a lăsat angajații să hotărască modalitatea de reducere a cheltuielilor salariale. Potrivit directorului adjunct Marinela Grădinaru, cei aproximativ 170 de angajați au avut de ales între reducerea programului de lucru cu câteva ore pe zi și patru zile de concediu fără plată care se acordă începând de ieri și până la finele lunii noiembrie.
La CAS, instituție cu aproximativ 80 de angajați, conducerea a stabilit, de comun acord cu personalul, să dea 2,5 zile de concediu fără plată în noiembrie. Conform purtătorului de cuvânt Anda Sălăgean, oamenii vor sta acasă, prin rotație, după un grafic stabilit de coordonatorii de compartimente, astfel încât activitatea să nu fie perturbată.
Spitalul Suceava decide azi cum va aplica legea
Măsura a fost luată în contextul în care, pentru a se încadra în bugetul alocat, CAS a făcut reduceri de cheltuieli încă din luna aprilie. De-atunci a fost redusă indemnizația pentru membrii Consiliului de Administrație de la 20 la 1%, nu s-au mai acordat nici un fel de sporuri și s-au redus indemnizațiile de serviciu pentru șefii de birouri și servicii, în timp ce președintele director general, prin contractul de management semnat cu CNAS, nu mai beneficiază de indemnizație de conducere.
La Spitalul Județean de Urgență Suceava, care numără circa 1.300 de angajați, modalitatea de reducere a cheltuielilor salariale va fi stabilită astăzi, după ce sindicatele vor discuta cu personalul, a anunțat directorul Vasile Rîmbu.
Fiecare polițist din județ, opt zile de concediu fără plată
La Inspectoratul de Poliție Județean Suceava s-a luat decizia ca fiecare dintre cei aproximativ 1400 de polițiști din județ să-și ia opt zile de concediu fără plată.
„La nivelul fiecărui serviciu, poliție municipală sau orășenească s-a început planificarea concediilor”, ne-a declarat, ieri, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, inspectorul Gabriel Panțiru.
Polițiștilor li s-a recomandat să-și ia patru zile de concediu fără plată luna aceasta, iar restul luna viitoare.