Colegiul Național de Informatică „Spiru Haret” Suceava a încheiat marți, 23 octombrie, un parteneriat cu Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Grănicești și primăria din comună, instituțiile urmând să colaboreze pentru organizarea mai multor evenimente sub egida Centenarului.
Parteneriatul a fost semnat în cadrul evenimentului „Mândri că suntem bucovineni”, găzduit de cantina liceului, un buchet de momente artistice, de obiceiuri populare și bucate tradiționale.
Elevii au pregătit câteva standuri cu bucate românești cu gust, aspect și miros îmbietor, iar altele pline de bogățiile și roadele toamnei (coșuri cu fructe și legume etc.).
Ansamblul Folcloric Ciobănașul din Rădăuți, coordonat de Alexandru Curcuță și Dumitru Pomohaci, au avut mai multe momente de dans pe parcursul întâlnirii, voia bună fiind asigurată și de Viorica Gherasim, care a interpretat o piesă populară.
„Acest parteneriat se desfășoară până în luna mai, cu posibilitatea de a fi prelungit. Aveți tot sprijinul din partea mea pentru acest parteneriat”, a menționat primarul comunei Grănicești, Gheorghe Nuțu.
La rândul său, prof. Maria Zaharie, directoarea școlii din Grănicești, a menționat că a vizitat Colegiul „Spiru Haret”, iar pentru elevii care au însoțit-o acest liceul este o opțiune pentru viitor.
Și prof. Maria Atănăsoaie, directoarea colegiului sucevean, a transmis mesajul instituției pe care o reprezintă, precizând că „această activitate educativă are dublu scop, în primul rând e un târg al toamnei, dar e și parte a unui proiect mai amplu – Centenarul Unirii. Trebuie să valorificăm cultura și tradițiile noastre și să milităm pentru aceste valori”.
Aproape de finalul întâlnirii, invitați și gazde, elevi și profesori, au legat o horă a prieteniei, simbol al unității și legăturilor solide.
Evenimentul de marți a fost organizat de prof. Giani Pungă.
Colaborare
Parteneriat educațional între Colegiul „Spiru Haret” și Școala Gimnazială Grănicești
