Parlamentarii, preocupați de discuții cu colegii și nu de audierea moțiunii de cenzură



Unii parlamentari, deși prezenți în sala de ședințe, sunt preocupați de discuții cu colegii și nu audierea moțiunii de cenzură, în plen existând o rumoare generală degajată de aceste dialoguri.
Astfel, pe lângă parlamentarii care discută cu colegii de bancă sau cu cei din proximitatea lor, în plen s-au format și două grupuri de discuții. Parlamentarii stau efectiv în picioare, pe culoar, pentru a discuta.
Cel mai mare grup îi are în centru pe ministrul Transporturilor, deputatul PDL Anca Boagiu și pe liderul grupului PDL din Senat, Cristian Rădulescu, cei doi fiind înconjurați de circa șase alți parlamentari.
Pe lângă acest grup, în fața sălii de ple s-a format un altul, cei care discută în picioare, în timpul citirii moțiunii, find ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără, deputatul PDL Daniel Buda și deputatul PSD Anghel Stanciu.
Textul moțiunii nu a fost ascultat nici de premierul Emil Boc, prins într-o discuție cu vicepremierul Marko Bela, cei doi fiind colegi în banca rezervată Guvernului.