Câteva scântei ieșite printr-un coș de fum deteriorat au dus, joi seară, la izbucnirea unui puternic incendiu ce a cuprins o gospodărie din comuna Baia. Scânteile au aprins fânul din podul casei și, de aici, flăcările au cuprins aproape întreaga locuință. A fost nevoie de trei autospeciale de intervenție și de peste trei ore pentru ca pompierii Detașamentului Fălticeni să stingă flăcările.
La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta la acoperișul casei de locuit și adăpostul de animale, existând pericolul de propagare și la celelalte gospodării din vecinătate. În urma incendiului, acoperișul casei, grajdul, precum și mai multe bunuri casnice au fost transformate în scrum, pagubele fiind estimate la 20.000 de lei.
În aceeași seară, două autospeciale ale pompierilor din Fălticeni au fost trimise și la Preutești, acolo unde, din cauza unei afumătoare folosite într-un spațiu închis, fără supraveghere, magazia din curtea lui Neculai T., din satul Basarabi, a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul era cât pe ce să se extindă și la casa respectivului, dar, din fericire, pompierii au reușit limitarea pagubelor la 1000 de lei.





