Duminica trecută, la Catedrala ortodoxă, rădăuțenii au avut parte de un concert de cântece religioase emoționant, intitulat „Lumina Învierii”, care a fost susținut de zece formații corale din localitate și din zonă.
După cuvintele preotului protopop Nicolae Vîrtea, despre semnificația celei mai mari sărbători a creștinătății, în deschiderea concertului a cântat Corala bărbătească „Bucovina” din Câmpulung Moldovenesc, dirijată de maestrul Emil Forfotă.
Sub bagheta aceluiași dirijor, a interpretat apoi patru cîntece pascale Corala „Academica” din Câmpulung, câștigătoarea marelui premiu al Festivalului Național de Muzică Religioasă „Bunavestire”.
Cele două formații, care au sosit de dimineață la Rădăuți și au participat la sfânta liturghie de la Catedrală, cântând alături de corul Catedralei, au fost răsplătite cu aplauze generoase din partea ascultătorilor.
În frumoasa tradiție instituită încă de la prima ediție, din 2004, a acestor concerte dedicate Paștelui și Crăciunului, și în acest an la Catedrală au cântat catolici, alături de ortodocși.
Corul Parohiei romano-catolice din Rădăuți, dirijat de Cezar Grasu, a susținut un frumos microrecital, iar Corul Forumului German din Rădăuți „Liedertaffel”, sub conducerea lui Carol Mohr, a interpretat patru cântece pascale în limba germană.
Copiii și tinerii, prezenți în număr mare Îmbucurătoare a fost prezența numeroasă a tinerilor și copiilor la acest concert, în calitate de interpreți sau ascultători. Colegiul Tehnic Rădăuți și Grupul Școlar Agricol „Andronic Motrescu” din localitate s-au prezentat cu o formație reunită sub bagheta profesoarei Cătălina Herghelegiu, iar Școala Nr. 3 din Laura s-a prezentat cu un grup vocal condus de Vasile Schipor. Copiii și tinerii au cântat și în Corul Parohiei și Școlii din Bilca, dirijat de Gheorghe Galan, sau în cel al Parohiei „Sf. Gheorghe” din Laura, dirijat de preotul Florin Mihalescu.
Corul Catedralei din Rădăuți, îndrumat de Ioan Covali, într-o vizibilă evoluție, a prezentat trei piese pascale. Deosebit de apreciate de public au fost cântecele interpretate de Corala Bărbătească Ortodoxă „Haris” din Rădăuți, ai cărei membri sunt în majoritate preoți și care este dirijată de Ovidiu Foca.
Formațiile au fost răsplătite cu aplauze din partea publicului, cu flori și diplome din partea organizatorilor – Catedrala Rădăuți, Primăria municipiului Rădăuți și Casa de Cultură.
Primarul municipiului Rădăuți, Mihai Frunză, a ținut să mulțumească la final corurilor participante pentru momentele de încântare și înălțare sufletească oferite, remarcând cu bucurie prezența numeroasă a tinerilor și copiilor: „Este semn bun pentru credința noastră creștină și pentru tradițiile noastre că vor fi preluate și transmise de acești copii și tineri care sunt azi aici, unii în frumoase costume populare. Felicit preoții de la Catedrală pentru inițiativa acestor concerte în municipiul nostru, care au intrat cu succes în calendarul manifestărilor culturale permanente ale localității noastre”, a spus primarul Frunză.
La final, preotul protopop Nicolae Vîrtea a dat tonul și toți cei prezenți au cântat într-un glas „Hristos a înviat”.
Ortodocșii și catolicii au cântat împreună bucuria Învierii la Catedrala Rădăuți
