Prefectul de Suceava, Traian Andronachi, s-a autosesizat în legătură cu unele probleme în activitatea de deszăpezire pe drumurile naționale, după apariția unor imagini în spațiul public, și a dispus controale rapide în județ. În urma verificărilor au fost dispuse și primele sancțiuni.
„Am văzut imaginile apărute în spațiul public și este normal ca oamenii să fie nemulțumiți atunci când lucrurile nu sunt făcute așa cum trebuie.
În cazul sectorului Breaza – Izvoarele Sucevei, pentru întreaga zi de astăzi au fost tăiate din contract orele de deszăpezire ale operatorului, iar acesta a fost obligat să refacă de urgență porțiunea respectivă, pe cheltuiala proprie, conform cerințelor contractuale. Dacă situația se va mai repeta, voi solicita administratorului drumului rezilierea contractului”, a declarat prefectul, duminică seara.
În ceea ce privește sectorul Roșu – Vatra Dornei – Argestru, drumul se află în administrarea Primăriei Vatra Dornei. Prefectul a afirmat că a discutat cu primarul municipiului Vatra Dornei și i-a solicitat intensificarea operațiunilor și creșterea cadenței cu care utilajele intervin, astfel încât circulația să se desfășoare în condiții de siguranță.
Potrivit prefectului, duminică, la ora 19.00, pe marea majoritate a drumurilor naționale din județ – aproximativ 657 km – circulația se desfășura „la negru”, iar pe aproximativ 1.100 km de drumuri județene se circula, de asemenea, „la negru” sau în condiții de iarnă, fără drumuri închise.
Avertizările emise de ANM anunță ninsori începând de luni, motiv pentru care toate structurile implicate sunt în teren și pregătite să intervină. Echipajele Poliției acționează preventiv, pentru fluidizarea traficului și creșterea siguranței rutiere.
Prefectul Andronachi recomandă conducătorilor auto să circule cu prudență, să își adapteze viteza la condițiile de drum, să țină cont de avertizările meteo și de indicațiile polițiștilor și le solicită să nu pornească la drum fără autoturisme echipate corespunzător pentru sezonul de iarnă.
„Situația din teren este urmărită permanent, iar intervențiile sunt ajustate ori de câte ori este necesar. Nu tolerăm abateri atunci când este pusă în pericol siguranța participanților la trafic și a populației”, a mai spus prefectul de Suceava.






