– Ministrul Transporturilor, Ludovic Orban, s-a declarat nemulțumit de ritmul în care cele două firme execută lucrările de modernizare a E 576
Ministrul Transporturilor, Ludovic Orban, a anunțat ieri, la Suceava că intenționează să găsească soluții pentru a „stimula” firmele grecești Aktor și Mochlos care realizează lucrările de modernizare a E 576, pe porțiunea Câmpulung Moldovenesc granița județelor Suceava – Bistrița Năsăud. Orban s-a declarat nemulțumit de faptul că cele două firme înregistrează întârzieri semnificative în execuția lucrărilor, care riscă să nu fie finalizate la termenul prevăzut în contract, respectiv sfârșitul anului 2007. „Săptămâna asta voi chema reprezentanții Aktor și Mochlos pentru a avea o discuție extrem de aspră asupra modului în care se derulează acest proiect. Am analizat cele două firme, au un CV bun, chiar impresionant. Și nu înțeleg de ce odată venite în România nu pot să-și mențină cartea de vizită și să lucreze așa cum o fac în Grecia sau în alte state”, a declarat Ludovic Orban. Ministrul Transporturilor a mai precizat că va analiza contractele semnate de firmele Aktor și Mochlos pentru execuția lucrărilor de modernizare, și va apela la toate pârghiile legale pentru a impulsiona activitatea acestora în județul Suceava. Fără a exemplifica, el a subliniat faptul că există anumite persoane care nu și-au respectat sarcinile de a urmări îndeaproape modul în care firmele grecești respectă prevederile contractuale. „Până acum nu s-a apelat la aceste pârghii contractuale pentru că probabil cei care trebuiau să se ocupe de respectarea contractelor, din anumite motive, nu mai au obrazul să fie destul de severi față de firmele care au câștigat aceste lucrări”, a declarat Orban. El a atras atenția că este posibil ca viitoarele lucrări de investiții să fie atribuite în funcție și de modul în care firmele de construcții respectă contractele pe care le-au încheiat deja în vederea realizării de lucrări pentru modernizare de drumuri. „Înțeleg că firma Aktor este mai activă. Și cred că ar trebui totuși ca ei să-și formeze o carte de vizită care să le permită ulterior să participe la alte licitații”, a afirmat ministrul Transporturilor.
– „Ritmul în care se lucrează este unul de melc”
După cele spuse în conferința de presă, ministrul a dorit să vadă cum stă situația în teren, deplasându-se cu mașina de la Suceava până la Câmpulung Moldovenesc, unde s-a întâlnit cu un reprezentant al firmei Aktor. Reprezentantul firmei grecești a dat asigurări că lucrările vor fi finalizate până la 15 noiembrie, spunând că probleme mai mari sunt în cazul a doar 7 kilometri de drum (din totalul de 39 pe care firma trebuie să-i modernizeze conform contractului), în acest caz nefiind finalizate expropierile. „Am parcurs acest drum de la Suceava la Câmpulung și, ca orice șofer cred, m-am enervat. Din păcate, și aici, ritmul în care se lucrează este unul de melc”, a declarat Orban ziariștilor adunați în jurul său.






