Orban: Băsescu joacă „teatru penibil” când își cere dosarul de la Securitate



Orban: Băsescu joacă "teatru penibil" când își cere dosarul de la Securitate
Orban: Băsescu joacă "teatru penibil" când își cere dosarul de la Securitate

Președintele PNL București, Ludovic Orban (foto), a afirmat, joi, la Școala de vară a TNL de la Mamaia, că Traian Băsescu „joacă o scenă de teatru penibil și ieftin” în legătură cu solicitarea acestuia de a primi dosarul de Securitate.
„România a avut o mare nefericire și mă refer aici la regimul comunist, care nu a permis libertăți individuale, acces la informații și la cultură”, le-a spus Orban tinerilor liberali.
„Un al doilea ghinion se numește Ion Iliescu. În 1990 a trebuit să fim salvați, a apărut mitul salvatorului. De altfel, au fost omorâți 1.000 de oameni fără absolut nici un rost. Astfel ne-am trezit cu un Iliescu pe post de salvator, dar care ne-a salvat de capitalism, de prosperitate, de integrare rapidă în Uniunea Europeană”, a spus liberalul.
El a admis că, de multe ori, „PNL a picat în această capcană de false promisiuni, cu care ne-a obișnuit regimul Iliescu”.
„Avem o clasă politică care nu s-a desprins, în mare parte, de trecutul comunist și nu știm încă nimic despre devalizarea unor bănci, despre vinovații pentru morții de la Revoluție, despre mineriade”, a spus Orban.
Acesta a făcut referire și la președintele Traian Băsescu despre care a spus că „joacă o scenă de teatru penibil și ieftin”.
„Nu înțeleg cum președintele își poate imagina căcă poate să joace o scenă de teatru penibil și ieftin, cerându-și public dosarul de securitate. Cred că primul dosar care trebuia făcut public era al lui. Ținând cont de poziția pe care a avut-o înainte de 1990, a avut sigur dosar de urmărit, dacă nu cumva chiar unul de informator sau de colaborator”, a declarat Orban.
Potrivit acestuia, Traian Băsescu „continuă să-și imagineze că poate să joace poker și să tragă cacealmale”.
„Am văzut însă, în cazul Mona Muscă, că adevărul se află, pentru că nu poți ascunde la infinit că ești ticălos și mincinos”, a adăugat liderul liberalilor bucureșteni.
Întrebat dacă PNL îl va mai susține, în 2009, pe Traian Băsescu la Președinție dacă nu-și va face public dosarul de Securitate, Orban a spus: „Nu am avea cum să sprijinim un astfel de om”.
Despre Partidul Democrat, el a afirmat că speră să decidă „să facă curățenie”, cu referire directă menținerea în partid a unor foști ofițeri de Securitate.
În legătură cu activitatea CNSAS-ului, liderul PNL București a afirmat că există două riscuri: fie pierderea credibilității instituției, fie livrarea „cu picătura” a dosarelor.