Opel Astra va primi un nou motor turbo de 170 CP



Opel Astra va primi un nou motor turbo de 170 CP
Opel Astra va primi un nou motor turbo de 170 CP

Opel extinde gama de motoare pentru clasa compactă. Producătorul german va oferi, peste două luni, un motor pe benzină complet nou pentru trei versiuni ale modelului Astra: noua unitate 1.6 SIDI Turbo debutează acum pe cel mai bine vândut model al Opel. Motorul de 170 cp cu injecție directă se află în fruntea recent lansatei game de sisteme de propulsie Opel și duce versiunile Astra hatchback cu cinci uși, sedan cu patru uși și Sports Tourer pe primele locuri în segmentele lor, datorită cuplului excepțional la turații reduse și rafinamentului asigurat.
Acest motor de nouă generație înlocuiește anteriorul model 1.6 Turbo. Generează un cuplu excepțional de până la 280 Nm (cu 50 Nm mai mult decât predecesorul său), disponibil de la o turație de doar 1.650 rpm (generația anterioară: 2.200 rpm).
Nu numai că își întrece predecesorul, ci generează un cuplu cu 12% mai mare decât modelele concurente din clasa compactă care dezvoltă o putere de 150 – 180 cp, chiar și cele fabricate de producătorii germani premium.
În același timp, înregistrează un consum de carburant de doar 5,9 litri/100 km (versiunea cu cinci uși și cea sedan), noile modele Astra cu motor 1.6 SIDI Turbo necesitând cu 14% mai puțină benzină decât predecesoarele lor. Sistemele rafinate de transmisie joacă, de asemenea, un rol în reducerea consumului de carburant, sporirea nivelului de confort și a performanței.
Versiunile Astra cu cinci uși, sedan și Sports Tourer cu motor 1.6 SIDI Turbo sunt echipate cu cutii de viteză manuale, cu șase trepte de viteză de ultimă generație, ce se evidențiază prin schimbarea extrem de confortabilă a treptelor și forțele de frecare reduse substanțial.
Transmisia automată nouă cu șase trepte de viteză și frecare redusă poate fi combinată cu noul motor 1.6 SIDI Turbo montat pe modelele Astra.
Aceasta include o funcție de selectare activă, care permite schimbarea manuală a treptelor de viteză, pentru o experiență de conducere mai sportivă.
Astra sedan cu patru uși și motor 1.6 SIDI Turbo va fi disponibil începând din această toamnă.