Un articol de presă era aproape de a declanșa o tragedie într-o familie din Salcea. Un ziar local anunța ieri, pe prima pagină, că Ovidiu Palaghian, un tânăr de 24 de ani din Salcea, a murit sâmbătă dimineață în condiții neclare la Spitalul Județean Botoșani. În articol sunt oferite și amănunte despre o condamnare de zece ani suferită de Palaghian pentru o faptă de viol. Toate bune și frumoase, numai că mortul nu era mort. Cel care s-a sesizat a fost chiar avocatul lui Ovidiu Palaghian, care știa că în iulie 2009 și-a scos clientul din spatele gratiilor, iar ultima condamnare pronunțată de pe 19 aprilie 2010 era de trei de închisoare cu suspendare.
Directorul adjunct al Penitenciarului Botoșani, Cristina Livadaru, a infirmat ieri că numele persoanei decedate ar fi Ovidiu Palaghian. „Noi am remis un comunicat de presă, dar pentru că nu aveam acordul familiei, nu am dat numele persoanei decedate. Pot să vă spun că deținutul care a murit nu este Ovidiu Palaghian”, a declarat Cristina Livadaru.
Mama „mortului”: „Mi-a stat inima în loc”
Gafa morbidă a ziarului care a publicat această știre a căzut ca un trăsnet peste familia lui Palaghian. Prima care a aflat despre „deces” a fost chiar Maria Palaghian, mama „deținutului”. Femeia spune că la scurt timp după ce băiatul a plecat la muncă a fost sunată de mai multe rude.
„M-au certat neamurile că vreau să ascund că a murit Ovidiu. Mie mi-a stat inima în loc când am auzit că a apărut la ziar că e mort și le-am spus că nu se poate așa ceva, pentru că Ovidiu nu este la pușcărie, ci la muncă cu ziua, la Prelipca. Cum au putut să facă așa ceva niște oameni fără să ne întrebe măcar și pe noi?”, s-a întrebat revoltată Maria Palaghian.
Și concubina „mortului”, Valerica Boghean, a rămas mască la auzul veștii. „Cum să moară la Botoșani sâmbătă dimineață, că am băut dimineață (n.a. – ieri dimineață) cafeaua cu el și după asta s-a dus la muncă”, a spus Valerica Boghean.
Pentru Ovidiu Palaghian, vestea că a murit a venit la fel de abrupt. După ce a stat în spatele gratiilor mai multe luni, unde a și fost violat de alți deținuți, tânărul este acum sceptic când vine vorba de străini. „Lasă vrăjeala”, a fost reacția sa când i-am comunicat că „a murit” în Penitenciarul Botoșani, iar apoi a refuzat orice alt dialog.
Avocatul lui Palaghian: „Am rămas stupefiat”
Sentimentul de revoltă îl cuprinsese și pe George Crăciunescu, avocatul lui Ovidiu Palaghian. „Am rămas stupefiat când am citit articolul. Am mers și am aprins o lumânare și apoi am început să fac verificări, mai ales că în material erau o serie de neconcordanțe juridice. Astfel, clientul meu era liber încă din iulie 2009, iar în articol apărea că este închis din 2008. Pe de altă parte, partea vătămată și-a retras plângerea pentru viol, iar clientul meu avea o condamnare de trei ani cu suspendare pentru furt. Această soluție a rămas definitivă și irevocabilă prin nerecurare, așa încât nu știu de unde a apărut informația cu condamnarea de zece ani de închisoare”, a spus George Crăciunescu. Avocatul lui Ovidiu Palaghian a declarat că se va consulta cu clientul său și familia acestuia și nu exclude o acțiune în instanță împotriva celor care au publicat o astfel de știre.
Mortul e tot din Salcea, numai că are 26 de ani și se numește Marcel Vasile Popovici
În Penitenciarul Botoșani a murit într-adevăr un bărbat din Salcea, condamnat la zece ani de închisoare pentru viol. Numai că acesta nu este Ovidiu Palaghian, ci Marcel Vasile Popovici. Nu are 24 de ani, ci 26 de ani, și fapta s-a petrecut în 2008, adică cu opt luni înainte de cele în care a fost incriminat Ovidiu Palaghian.
Marcel Vasile Popovici a fost condamnat de judecătorii suceveni pentru că în după-amiaza zilei de 12 iunie 2008 și-a violat propria verișoară, după ce a ademenit-o cu o înghețată în pădurea din cartierul George Enescu. El era încarcerat în Penitenciarul Iași și fusese transferat de curând la Botoșani, deoarece săptămâna viitoare urma să aibă un proces la Tribunalul Suceava. Medicii legiști care au efectuat necropsia cadavrului lui Marcel Vasile Popovici nu au putut încă stabili cu exactitate cauza decesului. La mijloc ar putea fi vorba despre leptospiroză, dar până când rezultatele de laborator nu vor confirma această ipoteză, legiștii botoșăneni evită să dea un verdict final. Cert este că familia a cerut un ajutor de la Primăria Salcea pentru că nu avea bani să-l aducă acasă pe Popovici. Bărbatul va fi adus la Salcea cel mai probabil în cursul zilei de astăzi, iar înmormântarea va avea loc peste câteva zile.
Pentru ce a fost judecat Palaghian
Ovidiu Palaghian și Alexandru Năsăudean, ambii din Salcea, au fost trimiși în judecată în primăvara anului 2009 pentru că au violat o tânără de 16 ani. Primul dintre ei a fost judecat și pentru că i-ar fi furat telefonul mobil fetei. În rechizitoriul de trimitere în judecată, procurorii au menționat că, în seara zilei de 7 spre 8 februarie 2009, fata se întorcea de la discotecă, iar unul dintre cei doi tineri a acostat-o și a dus-o în cimitirul din Salcea, unde a obligat-o să întrețină raporturi sexuale. La fața locului a apărut și al doilea tânăr, care, de asemenea, a obligat-o pe minoră să întrețină relații sexuale.
Ulterior, fata a depus plângere la Poliție, iar oamenii legii i-au identificat pe Palaghian și Năsăudean ca autori ai violului. Cei doi nu au negat nici un moment că ar fi întreținut relații sexuale cu fata, dar au menționat că aceasta și-a dat consimțământul. Ovidiu Palaghian și Alexandru Năsăudean au fost arestați și au stat în spatele gratiilor mai multe luni. Spre surprinderea tuturor, minora și-a retras acuzațiile de viol. În aceste condiții, procesul a încetat pentru această infracțiune. A continuat în schimb pentru furtul telefonului mobil, acuzație adusă lui Ovidiu Palaghian, iar judecătorii l-au condamnat la trei ani cu suspendare.