Un bătrân în vârstă de 75 de ani, care se deplasa cu o căruță pe drumul E 85, a fost accidentat mortal de un autotractor al cărui șofer l-a văzut mult prea târziu din cauză că atelajul nu era semnalizat. Accidentul s-a petrecut luni seară, în jurul orei 19.30, pe raza satului Oniceni, comuna Forăști.
Din ancheta polițiștilor rutieri rezultă că șoferul autotractorului Mercedes Benz, Corvin Gorcea, în vârstă de 58 de ani, din Medgidia – Constanța, a intrat în coliziune violentă, față-spate, cu atelajul hipo condus în fața sa de Gheorghiță Timofte, bărbatul de 75 de ani, localnic din Oniceni. Căruța a fost proiectată în afara drumului, impactul fiindu-i fatal bătrânului.
Poliția precizează că atelajul hipo nu era înregistrat și nu era echipat corespunzător pentru circulația pe timp de noapte. Șoferul a relatat că a văzut în fața sa o „umbră” și nu a mai putut face nimic. Căruța nu avea elemente reflectorizante și nici conducătorul nu avea vestă sau alte elemente care să-i ofere o minimă vizibilitate.
Șoferul a fost verificat cu aparatul etilotest, rezultând că nu era băut.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și continuă ancheta.




