Secretarul de stat din Ministerul Finanțelor Publice Sebastian Vlădescu își va da demisia după ce va finaliza proiectul de la Craiova privind privatizarea Automobile, a declarat, ieri, președintele Camerei Deputaților, Bogdan Olteanu (foto), prezent la deschiderea Săptămânii Diversității, la Eforie Nord.
Olteanu a precizat că a existat o discuție referitoare la secretarul de stat în cadrul Delegației Permanente a PNL care a avut loc la sfârșitul lunii iunie, la Brașov.
Potrivit acestuia, în cadrul acelei întâlniri s-a stabilit că Vlădescu își va da demisia după ce va finaliza proiectul de la Craiova privind privatizarea Daewoo.
„Așa zice și el, așa zicem și noi”, a spus Olteanu.
Presa centrala a relatat, în mai multe rânduri, citându-l pe Vlădescu, că secretarul de stat urmează să-și dea demisia, informații dezmințite ulterior de oficial.
La sfârșitul lunii iunie, după ce Parlamentul a aprobat proiectul legii de majorare a pensiilor, Vlădescu a spus că aceasta reprezintă un pericol pentru stabilitatea macroeconomică, întrucât înseamnă un efort bugetar de circa două miliarde de euro, bani care vor fi tăiați de la investiții și se vor regăsi direct în consum.
Ministrul Economiei și Finanțelor, Varujan Vosganian, a arătat însă că majorarea pensiilor este sustenabilă, iar finanțarea va fi asigurată de venituri suplimentare la buget, determinate de creșterea economică și avansul salariilor.
Pentru Automobile Craiova, autoritățile au primit o singură ofertă, din partea companiei americane Ford.



