Oltean: La un moment dat aveam impresia că PD-L se sinucide prin măsurile de reformă adoptate



Secretarul general al PD-L, Ioan Oltean, a declarat, ieri, la constituirea Comisiei pentru Muncă a PD-L, că, la un moment dat, a crezut că partidul „se sinucide” prin măsurile de reformă pe care le-au adoptat.
„Nu vă ascund că, la un moment dat, aveam impresia că ne sinucidem, că măsurile pe care noi le luăm, că reforma pe care noi o propunem pentru a fi implementată e o reformă care va duce la sfârșitul PD-L. Nepopularitatea reformei, neatractivitatea ei era atât de mare încât numai un curaj nebunesc îți trebuia să ai ca să o implementezi într-un moment atât de dificil”, le-a spus el delegaților care participau la ședința de constituire a comisiei de specialitate a PD-L.
El a subliniat că, dacă nu era un guvern atât de responsabil și atât de hotărât să implementeze o reformă, România cu certitudine era în afara sferei economice europene, era undeva pe drumul pe care se poziționează astăzi Grecia și alte state europene.
„Guvernul Boc și PD-L și-au asumat cea mai mare responsabilitate post-decembristă. Nicio altă formațiune politică de atunci și până acum, și nici de acum încolo nu a avut curajul de demara o politică și o reformă atât de profundă într-un domeniu atât de important cum este cel al muncii și al protecției sociale și într-un moment extrem de nepotrivit, de criză economică profundă”, a subliniat Ioan Oltean.
La acest eveniment au mai participat premierul Emil Boc, Roberta Anastase, prim-vicepreședinte PDL, președintele Camerei Deputaților, și Sulfina Barbu, ministru al Muncii, Familiei și Protecției Sociale.
La întrunire au fost prezenți 405 delegați.