Candidatură

Octavian Morariu, aproape de a deveni membru al Comitetului Internațional Olimpic



Octavian Morariu ar putea fi al patrulea român membru CIO
Octavian Morariu ar putea fi al patrulea român membru CIO

Președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR), Octavian Morariu, se află printre cei nouă candidați reținuți pentru a intra în septembrie în Comitetul Internațional Olimpic (CIO), informează AFP.
Ceilalți opt candidați sunt suedezul Stefan Holm, campion olimpic în 2004 la săritura în înălțime, kenzanul Paul Kibii Tergat, cvintuplu campion mondial la cross-country, Larry Probst, un înalt responsabil al Comitetului Olimpic American, brazilianul Bernard Rajzman, filipineza Mikaela Maria Antonia Cojuangco-Jaworski, rusul Alexander Zhukov, etiopianca Dagmawit Girmay Berhane și olandezul Camiel Eurlings.
Cei nouă candidați vor deveni oficial membri CIO după aprobarea de către ceilalți responsabili în prima zi a sesiunii forului olimpic de la Buenos Aires, în 7-10 septembrie.
Ei vor putea să voteze viitorul președinte al CIO, orașul-gazdă pentru JO-2020 și sportul care va intra în programul olimpic în acel an.
De asemenea, CIO a aprobat candidații pentru comisia sportivilor aleși la JO de la Londra: francezul Tony Estanguet, slovaca Danka Bartekova, australiaul James Tomkins și Kirsty Coventry (Zimbabwe).
Până în prezent, România a avut trei reprezentanți în CIO: prințul Bibescu (în perioada 1899-1901), George A. Plagino (1909-1947) și Alexandru Șiperco (1955-1998).



Recomandări

La aproape 10 ani distanță, Cristina Casandra avansează de pe locul 5 pe 4 în ierarhia finală a Olimpiadei de la Beijing

Cristina Casandra, aproape să prindă podiumul Olimpiadei de la Beijing pe motiv de dopaj ale unor adversare
Cristina Casandra, aproape să prindă podiumul Olimpiadei de la Beijing pe motiv de dopaj ale unor adversare

Comitetul Internațional Olimpic a adăugat escalada pe lista sporturilor pentru Jocurile Olimpice din 2020