Subsecretarul de stat în Ministerul Transporturilor (MT), Constantin Axinia, a anunțat la RFI, că o nouă companie feroviară ar putea lua ființă în România, companie care va avea vagoane compacte – de dormit, restaurant – și care va face legătura între orașele principale din țară.
„Vor fi introduse în circulație trenuri compacte de vagoane de dormit. Va apărea o societate de transport feroviar, numai cu vagoane de dormit și cu vagoane restaurant, care vor face legătura între principalele orașe din țară, spre exemplu Timișoara cu Bucureștiul, Constanța cu Iașiul, Iașiul cu Clujul”, a susținut Constantin Axinia.
Subsecretarul de stat precizează că durata călătoriilor va fi redusă, pentru că trenurile vor opri în mai puține stații.
„Timpul de circulație va fi mai mic, pentru că vor fi foarte puține opriri. În momentul de față se lucrează pentru a se înființa societatea, legislație, ordin de Hotărâre de Guvern și așa mai departe”, spune Constantin Axinia.
Pe de altă parte, oficialul a anunțat că Ministerul Transporturilor vrea să îmbunătățească modul de comunicare între CFR Călători și pasageri, mai ales atunci când întârzie trenurile.
„Acum lucrăm la un proiect prin care vrem să dezvoltăm această relație cu publicul, mai ales în stațiile mari și în trenurile de călători, mai ales personalul de tren va fi instruit, de a exista relația asta între personalul CFR și călători, astfel încât să se poată da în orice moment informații referitor la starea liniei, la circulație sau la întârzieri”, precizează Axinia.
El pune întârzierea trenurilor de călători pe seama investițiilor puține în infrastructura feroviară.