Păgubită

O mașină a distrus un gard și s-a izbit în peretele unei case, pe Serpentine. Șoferul a fugit cu tot cu mașină.



Femeia speră ca cel care i-a provocat paguba să fie de bună-credință și să-i acopere paguba fără a ajunge în instanța
Femeia speră ca cel care i-a provocat paguba să fie de bună-credință și să-i acopere paguba fără a ajunge în instanța

O femeie care locuiește pe strada Nicolae Labiș din Suceava, pe Serpentine, a rămas de o săptămână fără o bucată bună din gardul de la casă, după ce un autoturism scăpat de sub control a intrat prin gard și s-a oprit în peretele casei proprietarei. Accidentul s-a petrecut lunea trecută, pe 6 februarie, în jurul orei 23.00, iar șoferul a plecat de la fața locului, cu tot cu mașină. Pentru proprietară, Eleonora Proboteanu, marea nemulțumire este că nimeni nu a întrebat-o până acum de paguba suferită, deși a depus plângere la Poliție și a oferit mai multe detalii care îi pot duce lesne pe polițiști la proprietarul mașinii implicate în evenimentul rutier.
Doi tineri au recuperat o plăcuță de înmatriculare de la locul accidentului
Casa femeii este într-o curbă la stânga, în zona de coborâre spre strada Traian Vuia, în imediata apropiere a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”.
Eleonora Proboteanu a relatat că în noaptea de 6 spre 7 februarie nu s-a aflat acasă. Din fericire pentru ea, a rămas peste noapte la nora sa. Un vecin de peste drum de casa ei a auzit o bubuitură puternică în noapte, însă când a ieșit autoturismul deja pleca:
„Era pe la ora 23.00, iar vecinul a reușit să observe doar că era un Audi A6. A doua zi dimineață, același vecin a văzut un autoturism Peugeot care a oprit, au coborât doi tineri, și au luat o plăcuță cu numărul de înmatriculare care căzuse de la Audi”, a relatat femeia. La a doua mașină, martorul a reținut numărul de înmatriculare, iar acesta a ajuns la polițiștii de la Biroul Rutier Suceava.
La fața locului au rămas mai multe piese din autoturismul Audi, inclusiv masca din față. Faptul că numărul de înmatriculare a fost luat în grabă de la fața locului indică intenția clară a conducătorului auto de a încerca să scape de răspundere în acest caz. Conform legislației rutiere, cine nu raportează în termenul legal de 24 de ore un eveniment rutier cu pagube materiale în care a fost implicat rămâne fără carnet de conducere pentru 30 de zile. Este posibil și ca șoferul să fi fost băut, însă acest aspect nu mai poate fi probat de acum încolo.
Rămasă fără gard, femeii îi este frică să mai doarmă în propria casă
Eleonora Proboteanu a depus imediat plângere penală și s-a deplasat în mai multe rânduri la Poliția municipiului Suceava – Biroul Rutier, unde a solicitat date despre șoferul implicat în accident:
„Am fost deja de mai multe ori la poliție, însă polițistul de la intrare mi-a spus să mai aștept că încă nu mi-a preluat nimeni plângerea. Sunt îngrijorată și speriată, paguba este mare, și stau deja de o săptămână fără gard la casă. Cum am patul lângă peretele de la drum, îmi este frică să mai dorm în casa mea”, s-a plâns pe bună dreptate femeia.
Femeia speră că șoferul va fi în cele din urmă de bună-credință
Doi polițiști au fost în cele din urmă la fața locului și au constatat evenimentul rutier. Aceștia ar ști și cine s-a aflat la volanul autoturismului Audi în acea noapte și i-au spus femeii că suspectul va fi audiat:
„Sunt o femeie singură, necăjită, și nu pot să suport singură paguba. Dacă șoferul nu a avut conștiința să mă caute până acum, sper să o facă măcar de acum încolo”, a transmis femeia.
Dacă litigiul nu se va soluționa amiabil, cel mai probabil se va deschide un dosar penal pentru distrugere.
Elena Proboteanu spune că un specialist i-a evaluat paguba de la gard și de la casă și a estimat-o, cu tot cu manoperă, la 2.000 de lei.
În zona de curbe în care a avut loc acest eveniment rutier au loc des accidente.



Recomandări

Un recidivist din Stroiești, autor de infracțiuni rutiere și atacator de polițiști, a fugit din ambulanța care îl transfera între penitenciare

A doua lună de arest preventiv confirmată pentru șoferul care a accidentat un tânăr și a fugit, la Udești

A doua lună de arest preventiv confirmată pentru șoferul care a accidentat un tânăr și a fugit, la Udești
A doua lună de arest preventiv confirmată pentru șoferul care a accidentat un tânăr și a fugit, la Udești

Tineri inconștienți pe șosele: a condus beat și fără permis și s-a izbit într-un gard, deși avea deja dosar penal pentru infracțiuni rutiere

Tineri inconștienți pe șosele: a condus beat și fără permis și s-a izbit într-un gard, deși avea deja dosar penal pentru infracțiuni rutiere
Tineri inconștienți pe șosele: a condus beat și fără permis și s-a izbit într-un gard, deși avea deja dosar penal pentru infracțiuni rutiere