O cincime dintre angajatorii români nu vor face, în trimestrul al doilea al acestui an, noi recrutări, sau vor concedia salariați, iar ponderea firmelor interesate să-și completeze echipele a scăzut la 15%, de la 28% în primul trimestru, România situându-se pe poziția a 11-a în regiunea din Europa, Orientul Mijlociu și Africa (EMEA) în privința planurilor privind angajarea de personal, potrivit unui studiu realizat de compania de recrutare și cercetare a pieței Manpower.
Astfel, 19% dintre angajatori au declarat că vor face disponibilizări sau vor stopa recrutările în al doilea trimestru, în creștere cu șapte puncte procentuale față de primele trei luni ale anului.
Potrivit studiului, previziunea netă de angajare în trimestrul al doilea va fi de minus 4%, față de previziunea pozitivă de 16% raportată pentru intervalul ianuarie-martie 2009. Previziunea netă de angajare reprezintă diferența dintre procentul de angajatori care anticipează o creștere a volumului de angajări și procentul de angajatori care prevăd o scădere.
Directorul general Manpower România, Camelia Stănculescu, a declarat într-un comunicat că mediul de business va înregistra multe modificări în acest an.
„Piața forței de muncă nu poate fi o excepție, așadar putem observa o creștere a gradului de prudență venit din partea angajatorilor din România. Cea mai bună soluție pentru cei care se află în căutarea unui loc de muncă în aceasta perioadă sumbră este de a-și menține la un nivel ridicat abilitățile și cunoștințele deținute și de a înțelege că angajatorii se vor focusa mai mult pe strategii de maximizare a productivității”, a afirmat Stănculescu.
Analiza Manpower arată că angajatorii din finanțe, asigurări, servicii imobiliare, transport, comunicații, industria extractivă sau comerț și-a revizuit în scădere planurile privind angajările. La polul opus se află cei din agricultură, vânătoare, silvicultură, pescuit și din administrația publică și servicii sociale.
La nivel regional, majoritatea perspectivelor sunt pesimiste, excepție făcând zona de Nord-Est, unde previziunea netă este de 7%, și cea de Sud-Vest, unde angajatorii raportează o stagnare a ritmului de angajare.
Cea mai pesimistă prognoză a fost estimată de companiile din regiunea de Vest, astfel că previziunea netă de angajare în această regiune este de minus 27%.
„În timp ce personalul rămas preia sarcini suplimentare, crescând productivitatea pe termen scurt, angajatorii trebuie sa fie atenți la suprasolicitarea acestora. În caz contrar, la primele semne de îmbunătățire a situației pe piața muncii, angajații valoroși suprasolicitați vor fi deja plecați, iar acest lucru poate să aducă probleme pe termen lung unei companii”, a adăugat Stănculescu.
Deși România avea, în trimestrul al doilea din 2008 și primele trei luni din 2009, cele mai optimiste previziuni din Europa, Orientul Mijlociu și Africa, statul se plasează în prezent pe poziția a 11-a, într-un clasament condus de Africa de Sud, unde firmele anticipează creșterea numărului de angajați cu 14%, și încheiat de Irlanda, cu -14%.
La sfârșitul anului trecut, previunile privind planurile de recrutare pentru perioada ianuarie-martie 2009 ale angajatorilor au plasat România pe primul loc într-un clasament compus din 17 țări din regiunea EMEA.
Pentru trimestrul al doilea al acestui an, în regiunea EMEA doar angajatorii din Africa de Sud, Polonia, Olanda, Elveția, Austria, Belgia și Norvegia raportează perspective de angajare pozitive.
Companiile din Franța, Grecia, Irlanda, Norvegia, Polonia, România, Spania, Suedia, Elveția și Marea Britanie au cele mai pesimiste planuri de angajare de la începerea studiului pe teritoriul lor, potrivit studiului.
„Pe viitor, cu siguranță situația se va schimba, angajatorii fiind nevoiți să își amintească faptul că pierderea unui angajat valoros este greu de înlocuit. Acesta este motivul pentru care trebuie depus un efort suplimentar în a reține un angajat competent, indiferent de limitarea bugetară existentă”, a concluzionat Stănculescu.
Studiul publicat marți este primul chestionar realizat de compania de servicii în industria pieței de muncă Manpower care anticipează un trend negativ pentru angajări în România, inclusă în cercetarea companiei din trimestrul al doilea din 2008.
Manpower a chestionat 72.000 de angajatori din 33 de țări, iar România se regăsește printre cele 23 de state unde studiul a avut cele mai slabe rezultate de la includerea în cercetare.