O borsetă în care se aflau nu mai puțin de 1.300 de euro, uitată de un călător într-un tren, a fost recuperată și restituită păgubitului datorită unui muncitor de la salubrizare vagoane, care a găsit-o și a sesizat poliția. Cu puțin timp înainte, polițiștii de la Serviciul Județean Transporturi Suceava au fost sesizați de un bărbat în vârstă de 64 de ani, care a reclamat că i s-a furat o borsetă cu bani în timp ce se afla în tren.
Din ancheta polițiștilor de la „Serviciul Transporturi” rezultă că Victor P., în vârstă de 64 de ani, domiciliat în București, a călătorit în noaptea de 29 spre 30 ianuarie cu trenul IR 1755, București Nord – Suceava. La Verești acesta a coborât din vagonul cu care venise din Capitală și s-a mutat într-un alt vagon, din grupa de Botoșani a trenului. Când a ajuns la Botoșani acesta a sesizat poliția că persoane necunoscute i-au furat din tren borseta în care avea 1.300 de euro, două carduri bancare și alte bunuri. Imediat s-a format o echipă operativă, pentru a cerceta cazul. Din fericire, în scurt timp, un angajat care se ocupă de salubrizarea trenurilor de călători, în stația Suceava, a sesizat că a găsit o borsetă căzută între tetiera unui scaun și fereastră. Era vorba de bunul reclamat ca furat cu puțin timp înainte.
Polițiștii de la Serviciul Județean Transporturi Suceava au transmis un avertisment cu privire la călătorii care nu își supraveghează suficient bunurile atunci când călătoresc cu trenul. Dacă în acest caz al borsetei cu 1.300 de euro finalul a fost unul fericit pentru proprietar, de multe ori bunurile nu pot fi recuperate. Numai în ultimele două luni s-au adunat mai multe reclamații de furturi de bunuri în trenurile de călători, comise pe timp de noapte, în timp ce călătorii dorm sau sunt plecați la toalete.





