O avarie la rețeaua de distribuție a lăsat ieri locuitorii de pe două străzi din centrul municipiului fără apă



O avarie la rețeaua de distribuție a lăsat ieri locuitorii de pe două străzi din centrul municipiului fără apă
O avarie la rețeaua de distribuție a lăsat ieri locuitorii de pe două străzi din centrul municipiului fără apă

– Timp de mai multe ore, apa a curs dintr-un hidrant aflat pe trotuarul din fața restaurantului Gloria, scurgîndu-se într-un canal din fața Electrica Suceava
O avarie la rețeaua de distribuție a apei potabile din centrul municipiului Suceava a lăsat ieri locuitorii de pe strada Vasile Bumbac și Slt. Alexandru Ienceanu fără apă potabilă. Reprezentanții ACET Suceava, furnizorul serviciului de apă-canalizare în municipiul reședință de județ, au precizat că avaria din centrul Sucevei este „una obișnuită”, fiind vorba de „spargerea unei țevi cu diametrul de 100 milimetri”. Deși conducta s-a produs luni seară în jurul orei 19.30 și pînă la finalizarea lucrărilor s-au scurs tone de apă pe strada din spatele Prefecturii Suceava, proprietarul conductei consideră că nu s-a întîmplat nimic deosebit.
Ieri au mai fost semnalate avarii și în alte două cartiere sucevene, angajații SC ACET SA efectuînd lucrări de reparații pe strada Tineretului din Burdujeni și pe strada Cîmpului și Zefirului din Ițcani. Din toate aceste avarii, cele mai mari probleme le-a ridicat țeava spartă din zona Palatului Administrativ al județului. Apa care s-a scurs la vale prin fața restaurantului Gloria nu a fost înregistrată la apometrele scărilor de bloc care au rămas fără apă, în acest caz fiind vorba de pierderi tehnologice, muncitorii care au intervenit acolo fiind nevoiți să golească porțiunea respectivă de țeavă pentru a o putea suda. Conform dispecerului de serviciu al SC ACET SA, lucrările de reparație la conductele de apă rece din cele trei cartiere din municipiul Suceava, din cauza cărora cîteva mii de suceveni nu avut apă la robinete, au fost finalizate ieri, în jurul orei 15.00.