Concursul județean de folclor
La sfârșitul săptămânii trecute la Iulius Mall a avut loc faza județeană a Concursului de folclor. Juriul, al cărui președinte a fost prof. Victor Șutac, avându-i ca membri pe profesor Mihai Lungoci, profesor Constantin Irimia și Gabriela Teișanu consilier pe probleme culturale CJ Suceava, a avut o misiune grea deoarece toți participanții au fost bine pregătiți. Concursul s-a desfășurat pe mai multe secțiuni premiile I de la fiecare secțiune urmând a participa la faza națională. La secțiunea soliști vocali categoria de vârstă 7-10 ani premiul I a fost acordat Alexandrei Dan de la C.C. Rădăuți, Anamaria Nuțu din Păltinoasa, lui Valentin Bertea de la C.C.Fălticeni și Andreei Steclaru de la Palatul Copiilor Suceava. La categoria de vârstă 11-14 ani, premiul I a revenit Laurei Catargiu de la Școala Capu Codrului și Florentinei Rotari de la C.C. Gura Humorului.
La categoria de vârstă 15-18 ani premiul I a revenit Ecaterinei Hurjui de la Colegiul Tehnic Rădăuți.
Juriul a apreciat felul în care copiii au interpretat doinele și baladele cu care s-au înscris în concurs astfel că Laura Erhan din Sadova și Mădălina Pavel de la C.C. Fălticeni au obținut premiul I pentru secțiunea “Doină” la categoria 11-14 ani, iar Laura Lungu de la C.C Fălticeni a obținut premiul I pentru baladă. La categoria 15-18 ani Eusebiu Avăcăriței a primit premiul I pentru doină. Pentru orchestră Școala Șcheia a obținut premiul I iar la grupuri instrumentale premiul I a revenit Grupului de viori de la Școala Șcheia. La grupuri vocal-instrumentale locul I a fost obținut de Școala Frătăuții Noi (11-14 ani) și Palatul Copiilor Suceava (15-18 ani). Grupul vocal al Școlii Stulpicani a obținut premiul I la categoria 11-14 ani, iar Clubul Copiilor Fălticeni tot locul I la categoria 15-18 ani.
La secțiunea obiceiuri Palatul Copiilor Suceava a obținut premiul I cu obiceiul “La strânsură” (moment). Horvat Lores de la C.C. Gura Humorului, Ionuț Struț de la Școala Șcheia și Andra Blanaru au luat premiul I la secțiunea vioară iar Adrian Ursuț din Dorna Candrenilor a obținut premiul I la secțiunea fluier. La trompetă s-a remarcat Vasilică Boancheș de la C.C. Vatra Dornei, Georgel Țăranu din Dorna Candrenilor și Andrei Stubeanu din Siret.
La secțiunea agrupuri folclorice locul I a fost obținut de grupul Folcloric „Străjăncuța” din Straja, iar la jocuri populare locul I a revenit mai multor formații mixte – Pârteștii de Sus, Pârteștii de Jos, Botoșana, Iacobeni și Centrului Școlar nr.1 Suceava. La dans bărbătesc locul I a revenit Școlii din Botoșana, Școlii Moldovița, Școlii Pârteștii de Sus și Clubului Copiilor Fălticeni. La categoria ansambluri folclorice premiul I a fost acordat Ansamblului folcloric “Plaiurile Dornelor” de la C.C Vatra –Dornei, ansamblului folcloric “Ciobănașu” de la C.C. Rădăuți și Ansamblului folcloric (sătesc) ”Plai Bucovinean” din Dorna Candrenilor.
Tot la Iulius Mall a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute, faza județeană a Olimpiadei meșteșugurilor tradiționale. Vom reveni cu date în numărul următor.
Magda Cimbru, Iulian Atănăsoae
Cercul presă scrisă, radio-TV
Concursuri internaționale
Autorii fotografiilor desemnate câștigătoare la nivelul județului Suceava în cadrul concursului „Lille 3000”, se află în aceste zile într-o excursie în Franța. Deplasarea micilor fotografi a fost posibilă cu sprijinul Consiliului Județean Suceava care are și un parteneriat încheiat cu Departamentul de Nord din Franța. Vă reamintim faptul că titlul concursului de fotografie a fost „Ideea mea despre frontierele din Europa” și s-a desfășurat în perioada ianuarie – 13 februarie 2009, simultan în județul Suceava, Voievodatul Lodz din Polonia, municipiul Varna din Bulgaria, Comitatul Baranya din Ungaria și Departamentul de Nord din Franța. Copiii sunt însoțiți de prof. Valentin Moscaliuc. În cadrul vizitei copiii vor participa la Vernisajul expoziției care cuprinde cele 25 de fotografii câștigătoare, la întâlniri cu membrii Consiliului Departamental al Tinerilor și vor vizita diferite instituții culturale și obiective din Lille.
Tot în această perioadă, trupa de dans Ritm- Dans, se află într-un turneu în Antalya, în cadrul Festivalul Internațional al Tineretului, care se va desfășura până pe 23 mai. Membrii trupei sunt însoțiți de îndrumătorul cercului de dans modern, prof. Mihaela Schiotis. Ei vor prezenta un repertoriu bogat de dansuri care cu siguranță le va aduce multe premii.
Membrii Cercului presă scrisă, radio-TV
Întrecere la nivel național
Palatul Copiilor Suceava participă în perioada 15 – 17 mai 2009 la Concursul Național „Marele Premiu al Palatului Național al Copiilor” București – secțiunea programare cu un echipaj format din 4 elevi. Vor participa la acest concurs elevii Ștefănescu Radu clasa a III-a, Hlusneac Maria clasa a IV-a, Meriniuc Răzvan clasa a VI-a și Crețu Irina clasa a VII-a. Copiii vor fi însoțiți de profesor de informatică, Ștefania Șoiman.
Micii informaticieni de la Palatul Copiilor au participat și în anii trecuți la acest concurs (din anul 1998), în fiecare an obținând premii.
Membrii cercului, presă scrisă, radio-TV
Piesa de teatru “Cyrano de Bergerac”, interpretată în limba franceză de elevi de la Colegiul Național „Petru Rareș” în colaborare cu elevi din Franța de la Liceul “Amyot d’Inville”, s-a bucurat de mare succes. Spectacolul a avut loc pe scena Casei de Cultură din Suceava la sfârșitul săptămânii trecute iar decorurile pregătite de elevi au fost deosebit de reușite. Muzica și dansul prezentate de copiii de la Palatul Copiilor alături de membrii grupului francez, au impresionat în mod deosebit publicul.
Karina Sprînceană, Marian Tcaciuc
Cercul presă scrisă, radio- TV


