Nissan a început producția noului Qashqai Plus 2



Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008

Nissan revine, în atenția rivalilor, pe piața crossover. După succesul imens înregistrat cu Qashqai, japonezii intenționează să acapareze clientela europeană cu un model care să ofere un cumul de avantaje ce se regăsesc la puține automobile de pe piață. Qashqai+2 este modelul pregătit să rescrie istoria unui model cu un parcurs ascendent pe calea afirmării. Recent a demarat producția noului crossover dedicat familiilor active care preferă un automobil la fel de spațios și versatil precum un monovolum, dar totodată seducător și sofisticat.
Trevor Mann, vice-președinte pe probleme de producție al Nissan Europe, a spus: „Qashqai s-a bucurat de un succes fără precedent în Europa și intenționăm să repetăm succesul pe acest sector de piață, odată cu lansarea noului Qashqai+2”.
Dezvăluit în premieră internațională în iulie – anul curent, cu ocazia Salonului Auto de la Londra, noul SUV de talie medie preia stilul practic și flexibilitatea habitaclului, conferind spațiu suplimentar și un interior cu șapte locuri.
Bazat pe aceeași mecanică, dar cu o estetică puțin schimbată doar la partea din spate, vehiculul conceput special pentru europeni întregește oferta de modele crossover de la Nissan.
Qashqai+2 vine cu mici diferențe față de mașina din care derivă. Montarea a încă două locuri a necesitat câteva modificări care au avut drept rezultat creșterea dimensiunilor. Ampatamentul a fost mărit cu 135 mm, conferind astfel un spațiu decent pentru fiecare pasager în parte. Modelul a crescut în lungime cu 211 mm și înălțime cu 38 mm.
Noul Qashqai+2 se diferențiază de actualul Qashqai prin stilizarea spațiului vitrat lateral, redimensionat pentru a oferi un grad de iluminare al spațiului din spatele mașinii unde stau pasagerii de pe al treilea rând de scaune, conceput special pentru copii sau adulți cu o înălțime de până la 1,6 m.
Partea de propulsie include două motorizări benzină de 1.6litri/114 CP și 2.0 litri/141 CP plus două diesel 1.5 dCi/106 cai putere și 2.0 dCi/150 cai putere. Unitățile pot fi cuplate la transmisii manuale în cinci trepte sau șase trepte și automate cu șase trepte sau de tipul CVT.
Intrarea în producție a noului model a fost un bun prilej pentru diriguitorii companiei pentru a ieși cu declarații de gratitudine la adresa colectivului care a adus fabrica Nissan în Cartea Recordurilor. „Aș vrea să-i felicit și să-i asigur de respectul nostru pe angajații uzinei Sunderland pentru eforturile depuse la o mașină foarte populară, și să le mulțumesc anticipat pentru livrarea modelelor Qashqai+2 către clienții noștri la același standarde fixate de Nissan” susține Trevor Mann.
Conform oficialului, planul de producție pentru anul fiscal 2008 prevede fabricarea a 270.000 de unități din gama Qashqai, însă totul depinde de piață. Bugetul alocat pentru dezvoltarea ambelor modele crossover – Qashqai și Qashqai+2, se ridică la 277,5 milioane de euro, investiții realizate în design, cercetare și dezvoltare, utilizarea uzinei și pregătirile pentru procesul de producție.
Noua variantă Qashqai+2, cu șapte locuri la interior, va fi comercializată din septembrie la un preț de pornire ce va fi anunțat ulterior.


Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008
Nissan Qashqai+2 2008