Nicole Kidman și-ar dori să aibă un șarpe ca animal de companie



Actrița australiană Nicole Kidman a declarat într-un interviu recent că adoră animalele exotice și că și-ar dori un șarpe ca animal de companie, informează contactmusic.com.
Nicole Kidman, care crește mai multe alpacale la ferma ei din Nashville, din statul american Tennessee – unde locuiește alături de soțul ei, cântărețul de muzică country Keith Urban și de fiica lor Sunday Rose -, a declarat că își dorește foarte mult să își mărească „colecția” de animale de companie exotice.
„Vreau să am mai multe animale de companie ciudate. Mi-ar plăcea să am un șarpe, pentru că îi iubesc. Deși, s-ar putea să nu fie o idee prea bună, atunci când ai un copil”, a declarat actrița australiană.
În interviul acordat prezentatorului american de televiziune Conan O’Brien, Nicole Kidman a adăugat că este fascinată de animalele neobișnuite și că adoră exemplarele de alpaca pe care le crește la ferma ei, deoarece aceste animale sunt „foarte drăguțe”.
„Avem câteva alpacale la ferma noastră și sunt atât de drăguțe. Au niște gene frumoase și foarte lungi. Găsesc că sunt foarte simpatice. Întotdeauna mi-am dorit să cresc mai multe feluri de animale ciudate, dar acestea sunt cele mai ciudate pe care le avem până acum”, a spus actrița.
Deși ezită să crească șerpi la ferma ei din Nashville, temându-se pentru siguranța fiicei sale, actrița australiană a declarat că micuța Sunday Rose este deja foarte curajoasă și se plimbă adeseori în compania exemplarelor de alpaca.
„Sunt foarte blânde și poți să le plimbi în lesă. Le avem pentru că sunt foarte drăguțe și pentru că avem o fiică în vârstă de doi ani care le adoră”, a explicat Nicole Kidman.
Alpacaua este un animal erbivor originar din Anzii Cordilieri, înrudit cu cămila, care face parte din familia camelidelor.
Nicole Kidman a devenit cunoscută în 1995, cu filmul „Pe viață și pe moarte”, în regia lui Gus Van Sant. A câștigat aprecierea criticilor pentru rolul Isabelei Archer din filmul „Portretul unei doamne” (1996), o adaptare a romanului lui Henry James. Kidman a jucat în filme cu buget mare, precum „Pacificatorul” (1997), alături de George Clooney și Marcel Iureș, dar și în comedii romantice, precum „Ce vrăji au mai făcut fetele” (1998), alături de Sandra Bullock. În 1999, Kidman a jucat în „Cu ochii larg închiși”, în regia lui Stanley Kubrick, iar în 2001, a interpretat rolul curtezanei din musicalul „Moulin Rouge!”, care i-a adus Globul de Aur și o nominalizare la premiul Oscar pentru cea mai bună actriță. Actrița australiană a câștigat Globul de Aur, premiul BAFTA și premiul Oscar pentru rolul din filmul „Orele” (2002). Ea va putea fi văzută din nou pe marile ecrane în februarie 2011, odată cu lansarea comediei romantice „Just Go With It”, produsă de studiourile Sony.