Liderul interimar al PNL București, Eugen Nicolăescu, a declarat, marți, că știe că numele său este ocupat pentru a ocupa portofoliul Sănătății, însă a precizat că dorește să-și desfășoare activitatea în Parlament și să aibă „un mandat mai puțin vizibil”.
Nicolăescu a fost întrebat dacă dorește să preia Ministerul Sănătății, având în vedere că a mai ocupat această poziție în Guvernul Tăriceanu, iar numele său este vehiculat pentru acest minister.
„Se vehiculează, și ce dacă? Același lucru spun în continuare: cred că locul meu este foarte bine ancorat în Parlamentul României, acolo unde am deja trei mandate, acuma Dumnezeu m-a ajutat să-l obțin pe al patrulea cu prijinul bucureștenilor și sper să-mi fac datoria foarte bine acolo”, a spus deputatul PNL.
Totodată, el a fost întrebat dacă va candida la șefia grupului PNL, pentru care se vor face alegeri în noua legislatură.
„Sunt colegi care mi-au cerut acest lucru, aș vrea să am un mandat mai puțin vizibil, adică să-mi văd efectiv de munca mea de parlamentar și mai puține funcții, dar nu totdeauna decid eu singur”, a mai spus Nicolăescu.