Nicolăescu: Am speranța că CC va avea înțelepciunea de a valida referendumul pentru a finaliza criza



Viceliderul deputaților PNL, Eugen Nicolăescu, a declarat, luni, că are speranța ca la nivelul Curții Constituționale să se „găsească înțelepciunea” pentru validarea referendumului de duminică, fapt care ar duce la încheierea crizei politice actuale.
„În continuare am speranța că Curtea Constituțională se va găsi înțelepciune, nu spun mai mult de atât, ca referendumul să fie validat, și atunci sigur, că se va termina această criză politică, iar dacă nu atunci alegerile parlamentare sunt cele care vor pune până la urmă stavilă serioasă și puternică lui Traian Băsescu”, a susținut Nicolăescu.
Întrebat ce anume se va invoca de către USL în adresa către CC, deputatul PNL a evitat să explice argumentele tehnice.
„Un grup de juriști din cadrul USL lucrează la un document care să explice foarte bine situația pe care noi o considerăm ca fiind corectă, constituțională și legală de validare a referendumului”, a mai susținut deputatul PNL.
Nicolăescu a menționat că documentul USL va fi transmis Curții Constituționale în momentul în care și Biroul Electoral Central va transmite rezultatul final al referendumului de duminică. El a refuzat că explice dacă documentul USL va înainta CC o sesizare, un punct de vedere sau o scrisoare deschisă în ceea ce privește validarea referendumului.