Opinie

Nechifor: Liderilor PD-L le este teamă de români



Cătălin Nechifor: „Emil Boc și PD-L ne arată că le e atât de teamă de români, încât nici la Cluj, de unde este Emil Boc, nu se mai întâlnesc cu aceștia”
Cătălin Nechifor: „Emil Boc și PD-L ne arată că le e atât de teamă de români, încât nici la Cluj, de unde este Emil Boc, nu se mai întâlnesc cu aceștia”

Președintele Organizației Județene Suceava a PSD, deputatul Cătălin Nechifor, a declarat în cadrul unei conferințe de presă că liderii PD-L demonstrează din ce în ce mai mult că le este frică de români. Nechifor a spus că un exemplu în acest sens este întâlnirea liderilor PD-L de duminica trecută de la Vila Lac din București.
„Vila era păzită de ziceai că e Casa Albă, cu zeci de bodyguarzi și oameni sub acoperire care le asigurau securitatea PD-L-iștilor. Iar la acea întâlnire, din câte știu eu, de fapt Băsescu le-a trasat sarcini politice discipolilor săi, trupei de pitici”, a spus Cătălin Nechifor.
El a adăugat că frica democrat-liberalilor de români a fost demonstrată și prin faptul că întâlnirea de la Vila Lac a avut loc „într-un subsol”, departe de oameni „și de cei care ar putea să greșească cu o vorbă sau cu o atingere la adresa lor”.
Președintele PSD Suceava a arătat că în loc să discute despre problemele cu care se confruntă România, liderii PD-L care s-au întâlnit la Vila Lac au fost preocupați doar de agenta internă de partid. „Au discutat doar să facă cumva ca PD-L să rămână în continuare la guvernare, chiar și după anul 2020. Nu am văzut nimic despre faptul că Nokia a plecat din România, despre faptul că în această toamnă avem o secetă extrem de periculoasă care s-ar putea ca în anul viitor să conducă la o situație catastrofală în agricultură și care va afecta PIB-ul României și nu am văzut nimic referitor la modul în care România ar trebui să intre pe o zonă de creștere economică”, a declarat Cătălin Nechifor.
Președintele PSD Suceava a mai spus că un alt exemplu în care liderii PD-L au demonstrat faptul că se tem de români și de întâlnirile publice a fost inaugurarea noului stadion din Cluj. Nechifor a spus că atât premierul Emil Boc, dar și ministrul Dezvoltării, Elena Udrea, au vorbit în fața a 200 de oameni aduși special pentru acest eveniment. „Emil Boc și PD-L ne arată că le e atât de teamă de români, încât nici la Cluj, de unde este Emil Boc, nu se mai întâlnesc cu aceștia. Nu mai au curaj să facă nimic la bătaie în România și să interacționeze cu oamenii”, a mai spus Cătălin Nechifor.