Președintele Organizației Județene a PSD, deputatul Cătălin Nechifor, acuză Guvernul Emil Boc că face case pentru sinistrați mai scumpe cu 75% decât prețul pieței.
Nechifor a arătat că Guvernul a aprobat hotărârea 708/14 iulie 2010 semnată de tripleta „Boc, Udrea, Capră”, prin care s-a demarat programul de reconstrucție a caselor în zonele afectate de inundații, hotărâre care cuprinde o anexă cu materialele de construcție necesare pentru achiziția cărora sunt trecute prețuri mult mai mari decât cele din magazine. El a dat exemplul cimentului, care, în hotărârea de Guvern, figurează la achiziție cu 496.000 de lei vechi kilogramul, în timp ce pe piață se poate cumpăra la prețuri cuprinse între 350.000 și 380.000 de lei vechi.
„O fi cimentul portocaliu mai scump decât cel gri, dar cert este că Guvernul Boc, prin această hotărâre, plătește din banii românilor mai mult cu 41% pe kilogram”, a spus Nechifor.
El a mai pomenit de ușile de interior, de dimensiuni 90/210, care vor fi achiziționate cu 2,4 milioane de lei vechi, în timp ce în magazine se pot cumpăra cu 1,2 milioane, și de plăcile OSB pentru care Guvernul va plăti 186.000 de lei vechi metrul pătrat față de 100.000 de lei prețul de pe piață.
„Asta înseamnă că PD-L, chiar și atunci când e vorba de inundații și necazuri, pune birul politic, birul portocaliu pe spinarea românilor, pentru că ei s-au obișnuit să facă profit din orice. Din orice se întâmplă în țara asta, PD-L își trage tainul, își trage birul portocaliu. Domnul Boc construiește case pentru sinistrați cu 75% mai scumpe decât prețul pieței pentru că e criză, pentru că vorbim de disponibilizări, de reduceri de pensii, de salarii și pentru că domnul Boc trebuie să facă bani pentru partid, pentru viitoarele campanii electorale, pentru că clientela politică a PD-L este în criză și trebuie să fie românii solidari cu firmele PD-L-iste. Plătesc impozitul forfetar, dar își iau un profit de 75% la fiecare casă construită și cred că e suficient pentru a plăti forfetarul, dar și forfetarul către PD-L”, a spus Nechifor.