Top modelul britanic Naomi Campbell a fost condamnată, vineri, la 200 de ore de muncă în folosul comunității, de un tribunal din Londra, pentru că a agresat, în luna aprilie, într-un acces de furie, niște polițiști de la aeroportul Heathrow, din capitala britanică, relatează AFP.
Manechinul în vârstă de 38 de ani și-a recunoscut vinovăția în fața tribunalului din Uxbridge (vestul Londrei), pentru că a agresat doi polițiști și a insultat un pilot, pe 3 aprilie.
Naomi Campbell a fost expulzată atunci de poliție dintr-un avion al companiei British Airways și, ulterior, arestată, după un acces de furie al vedetei, declanșat în momentul în care a aflat că unul din bagaje i-a fost pierdut în timp ce se îmbarca pentru un zbor către Los Angeles.
Manechinul risca 18 luni de închisoare.
Naomi este celebră pentru comportamentul său violent. În ultimii ani, top modelul londonez s-a confruntat cu mai multe procese care i s-au intentat pentru comportament violent și vătămare corporală.
În septembrie 2007, un judecător american a acceptat acuzațiile aduse lui Naomi de o fostă angajată, Gaby Gibson, care a declarat că top modelul a bătut-o și a jignit-o numind-o „româncă proastă”. Procesul în acest caz este în curs de desfășurare.
În ianuarie 2007, Campbell și-a recunoscut vinovăția într-un proces similar care i s-a intentat. În martie 2007, vedeta a fost condamnată la cinci zile de muncă în folosul comunității, pe care le-a efectuat ca menajeră într-o clădire publică din New York.
În 1998, în Canada, Naomi a fost acuzată de violență fizică. În urma acestui incident, în 2000, manechinul a recunoscut faptul că și-a atacat asistenta, Georgina Galanis, cu un telefon mobil. Modelul a făcut și atunci terapie pentru controlul furiei.