Atacantul echipei Fiorentina, Adrian Mutu, a declarat, într-un interviu publicat în Gazzetta dello Sport și preluat de site-ul goal.com, că, dintre jucătorii români, stelistul Nicolae Dică ar fi cel mai potrivit pentru cluburile italiene.
Întrebat ce jucător ar propune cluburilor italiene, după ce, ca urmare a aderării României la Uniunea Europeană, fotbaliștii români au drept de liberă circulație și pot avea statut de comunitari în țările membre ale comunității europene, Adrian Mutu a răspuns: „Nicolae Dică, de la Steaua București. Este un adevărat număr zece”.
Nicolae Dică se află în atenția mai multor cluburi din Europa, printre care Aston Villa, Portsmouth, Glasgow Rangers, Celtic Glasgow, OSC Lille, Girondins Bordeaux, RC Lens, Fiorentina sau AEK Atena. Finanțatorul stelist Gigi Becali a anunțat inițial că Dică este netransferabil, însă ulterior a menționat că acesta ar putea pleca pentru o sumă minimă de șase milioane de euro.
Mutu a vorbit și despre ceea ce reprezintă aderarea la UE pentru România. „Este o mare ocazie, este marea noastră șansă. Nu trebuie să o ratăm. Trebuie să profităm, căutând oportunități de muncă adevărată, serioasă, care să ajute țara noastră să crească. Le spun tuturor românilor să meargă să lucreze în străintătate, dar numai dacă au oferte serioase”, a punctat Mutu.
Adrian Mutu este, cu 10 goluri marcate și multe pase decisive, „cel mai determinant” jucător din prima parte a campionatului italian. „Am învățat să alerg. Sunt zile în care golul nu vine, când nu ai o evoluție reușită. Și atunci, dacă nu sunt în cea mai bună zi, fac o cursă sau un tackling în plus. Înainte înjuram…”, a explicat Mutu.
Internaționalul român va împlini luni, 8 ianuarie, 28 de ani și speră ca în acest an să reușească cel mai bun sezon din carieră: „Suntem abia la jumătatea campionatului, trebuie să fiu și mai bun. Să spunem că sunt premise ca acesta să devină cel mai bun campionat din cariera mea”.






