Muntele din Brodina și-a încetinit alunecarea



Pericol amânat
Pericol amânat

Pericolul de obturare a albiei râului Suceava în zona localității Brodina a fost amânat pentru moment. Muntele care aluneca și amenința să formeze un baraj natural în fața apelor Sucevei și-a încetinit substanțial alunecarea.
Ajutorul a venit tot din partea naturii, dar fără intervenția oamenilor alunecările se pot reactiva în orice moment.
O pungă de apă, formată pe munte ca urmare a blocării cursului unui pârâiaș, a reușit să creeze o breșă, diminuând astfel presiunea exercitată asupra versantului.
O a doua pungă de apă era creată de un alt pârâiaș, ceea ce i-a determinat pe specialiștii prezenți la fața locului să caute o soluție de rezolvare a problemei. Cu ajutorul unor utilaje aparținând unei firme de construcții, ieri s-au efectuat săpături în partea inferioară a muntelui pentru a permite astfel scurgerea apei și a elimina total presiunea creată în zona superioară.
„Deocamdată, situația pare stabilă. Pentru a nu avea surprize, versantul este monitorizat permanent, zi și noapte, pentru ca în cazul în care alunecările blochează total albia râului Suceava să putem evacua oamenii aflați în pericol în cel mai scurt timp. După ce alunecările se vor opri, trebuie realizate lucrări ample de consolidare, în caz contrar existând riscul ca muntele să vină din nou spre albia râului Suceava”, a spus colonelul Ion Burlui, adjunctul șefului Inspectoratului pentru Situații de Urgență Suceava.
Din cauza alunecărilor de teren de la Brodina, două familii au fost evacuate, iar o clădire dezafectată aparținând primăriei din localitate s-a surpat. Ca urmare a acestor alunecări, albia râului Suceava s-a micșorat, iar apa curge acum printr-o deschizătură de circa 7 metri.