Competiție

Municipiul Vatra Dornei găzduiește pentru a șasea oară naționalele de alergare montană



Vatra Dornei va găzdui a șasea ediție a Campionatului Național de Alergare Montană
Vatra Dornei va găzdui a șasea ediție a Campionatului Național de Alergare Montană

Vatra Dornei a devenit o gazdă tradițională a Campionatului Național de Alergare Montană, în acest weekend organizându-se a șaptea ediție a competiției, a șasea găzduită de municipiul stațiune. Concursul național este organizat de Primăria municipiului Vatra Dornei, în colaborare cu Federația Română de Atletism și Clubul Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei.
Ca de fiecare dată, traseul de concurs va fi unul foarte dificil, competiția având rol de selecție pentru Campionatul Mondial de Alergare Montană, ce va avea loc în Italia pe 14 septembrie, unde după părerea antrenorului dornean și organizator al naționalelor, Cristian Prâsneac, va fi un traseu la fel de dificil ca la Vatra Dornei. Cursa de la Campionatul Național va avea loc sâmbătă la Vatra Dornei, cu plecare de pe strada Negrești, la o diferență de nivel de 800 de metri, și va avea linia de finiș la telescaun, la 1.345 de metri.
Competiția va avea patru categorii de vârstă, astfel că junioarele vor alerga 4 kilometri, juniorii și senioarele 8 kilometri, în timp ce seniorii vor parcurge distanța de 12 kilometri. În competiția juniorilor vor lua startul și doi sportivi din județul Suceava ce vor lupta pentru un loc în lotul României pentru mondiale. Astfel, reprezentantul gazdelor, Andrei Leancă, antrenat de Cristian Prâsneac, va alerga la juniori, dorneanul având deja în palmares un loc șase la mondialele de anul trecut, și două titluri de campion în Cupa Europei în ultimii doi ani, el fiind campionul național de anul trecut.
În același concurs de la Vatra Dornei va lua startul și sportiva Ioana Pascar, antrenată la LPS Suceava de Iustin Tătărău, atletă ce a reușit anul trecut să câștige bronzul la naționale. În acest an, municipiul Vatra Dornei a fost gazda unui grand prix de alergare montană, ce a avut rol de selecție pentru Balcaniadă și europene, dar și a Campionatului Balcanic.



Recomandări

O furtună teribilă a ucis un bucureștean și a pus în pericol alți zeci de alergători, la o competiție montană

O furtună teribilă a ucis un bucureștean și a pus în pericol alți zeci de alergători, la o competiție montană
O furtună teribilă a ucis un bucureștean și a pus în pericol alți zeci de alergători, la o competiție montană

Peste 250 de sportivi vor participa la ediția de anul acesta a concursului de alergare montană “Hit The Egg – Oușoru Challenge” din Vatra Dornei

Concursul de alergare montană “Hit The Egg – Oușoru Challenge” va avea loc în municipiul Vatra Dornei
Concursul de alergare montană “Hit The Egg – Oușoru Challenge” va avea loc în municipiul Vatra Dornei