Mumii egiptene vechi de 4.000 de ani, descoperite în apropiere de piramida din Lahun



Arheologii au descoperit mai multe mumii ale unor faraoni, depozitate în sarcofage pictate în culori vii, în apropiere de piramida Lahun din Egipt, informează Reuters.
Mumiile au fost descoperite în zona deșertică muntoasă, acoperită cu nisip, din jurul piramidei din Lahun, construită de Senusret al II-lea, din cea de-a 12-a dinastie de faraoni, care a domnit în urmă cu 4.000 de ani.
Primele săpături în jurul acestei piramide au fost efectuate în urmă cu mai bine de un secol.
„Mormintele erau cioplite în piatră și diferă între ele prin arhitectură”, a declarat arheologul Abdul Rahman Al-Ayedi, coordonatorul săpăturilor la situl arheologic.
În același sit, arheologii au descoperit mai multe cranii așezate în partea înaltă a mormintelor, iar sarcofagele prezentau imagini ale ocupanților lor, din care unele erau pictate în nuanțe vii de verde, roșu și alb.
Abdul Rahman Al-Ayedi consideră că aceste morminte din apropiere de Fayoum, la 60 de kilometri la sud de Cairo, le oferă specialiștilor o imagine despre dezvoltarea arhitecturii funerare a egiptenilor și despre tradițiile lor, din timpul Regatului Mijlociu al Egiptului și până în perioada romană.
Unele dintre sarcofage erau amplasate în partea superioară a mormintelor și datează din perioadele timpurii. În această zonă, arheologii au descoperit 30 de mumii foarte bine conservate. Sarcofagele lor erau decorate cu inscripții ce conțineau rugăciuni în favoarea persoanei decedate.
Arheologii au descoperit intrarea principală în piramidă ascunsă într-unul dintre pereții unei fântâni adânci de 16 metri. În interiorul mormintelor, ei au găsit vase de ceramică destinate depozitării diverselor obiecte funerare.
Egiptul, a cărui economie se bazează pe turism, a făcut o serie de descoperiri importante în 2009. Printre acestea se numără o mumie rară, descoperită intactă, în luna februarie, într-un sarcofag sigilat, găsit în apropierea celei mai vechi piramide din lume, Saqqara, din apropiere de Cairo.
Arheologii egipteni au anunțat recent că vor începe în curând săpăturile pentru identificarea mormântului reginei egiptene Cleopatra și al iubitului ei, Marc Antoniu, pe coasta nordică a Egiptului. Mormântul Cleopatrei ar constitui una dintre cele mai mari descoperiri arheologice din Egipt de la mormântul lui Tutankhamon, care a fost găsit în 1922, de britanicul Howard Carter.
Cleopatra și Marc Antoniu, unul dintre cele mai celebre cupluri din istorie, s-au sinucis după bătălia de la Actium, care i-a asigurat lui Octavian controlul Imperiului Roman și, implicit, al Egiptului.