Parcarea Shopping City Suceava a găzduit zilele trecute etapa județeană a concursului de karting destinat elevilor, organizator fiind Palatul Copiilor Suceava.
La concurs au participat elevi de la cluburile copiilor din județ și de la Palatul Copiilor care s-au întrecut la cele 5 clase de concurs. După câteva ore toride de vară și motoare încinse la maxim, în urma participării la clasele Bambini, Pufo, Mini, Kadet și Mobra, echipajul de la Palatul Copiilor Suceava și-a adjudecat locul I pe echipe.
“Elevii de la Palatul Copiilor Suceava și-au intensificat pregătirea în ultima perioadă participand cu o săptămâna în urmă la unul din concursurile cu traditie «Memorialul Codruț Morar și Jani Ferec» desfășurat la Târgu Secuiesc-Covasna, unde au obținut rezultate meritorii la proba de viteză, la cea de îndemânare în poligon și la proba teoretică «Chestionar de educație rutieră»”, a declarat profesor Biatrice Choleva, coordonator al cercului de karting de la Palatul Copiilor Suceava.
Pentru buna organizare a concursului de la Suceava s-au implicat alături de Palatul Copiilor Suceava, Shopping City, Pista de karting “Shopping City”, Asociația “Alecs-Group”, condusă de Alecsa Constantin, și Asociația “Euroactiv” împreună cu grupul vocal “Visul Copiilor”, coordonat de profesor Mihai Greciuc.