La un an de la preluarea mandatului de către administrația condusă de primarul Vasile Rîmbu, reprezentanții municipalității sucevene au prezentat un raport de activitate privind modernizarea și siguranța locurilor de joacă pentru copii.
În total, 15 locuri de joacă au fost modernizate sau construite de la zero – investiții care aduc zâmbete, siguranță și culoare în viața copiilor din Suceava.
Locuri de joacă noi
În primul rând, au fost amenajate cinci locuri de joacă noi, în zone în care nu exista anterior niciun spațiu dedicat copiilor:
– Strada Păcii, în cartierul Burdujeni – un parc nou, dotat cu echipamente moderne.
– Aleea Nucului, lângă Creșa nr. 1 din Centru.
– Strada Grigore Ureche, în Parcul „La Bebelușu” un spațiu refăcut integral, dedicat copiilor de vârstă mică.
– Strada Victoriei, în cartierul Obcini cu mobilier urban nou și iluminat modern.
– Strada Mihai Viteazul, în spatele Policlinicii un loc de joacă complet echipat.
Reabilitări și îmbunătățiri
Alte operațiuni au vizat reabilitarea și modernizarea a 10 locuri de joacă existente:
– S-au înlocuit gardurile metalice vechi, deteriorate și periculoase cu garduri din lemn viu colorate, sigure pentru copii.
– A fost reabilitat complet locul de joacă de pe Strada Păcii (în fața magazinului Penny) – au fost montate elemente noi, instalat un gard nou, iar întreaga suprafață a fost acoperită cu tartan elastic, pentru protecția copiilor.
Proiecte în execuție
În prezent, sunt în curs de execuție două noi locuri de joacă, care vor fi finalizate în perioada următoare:
– Pe Strada Oituz, într-o zonă cu mulți copii.
– Pe Aleea Jupiter, unde se amenajează un loc de joacă modern, cu mobilier urban și iluminat nocturn.
Măsuri complementare
Pentru toate locurile de joacă s-au implementat măsuri complementare:
– amplasarea de bănci, coșuri de gunoi moderne, iluminat LED și camere de supraveghere video;
– montarea de panouri informative privind regulile de siguranță și programul de utilizare;
– efectuarea de inspecții periodice ale echipamentelor, pentru menținerea standardelor de siguranță.
Mese pentru tenis de masă în mai multe cartiere ale municipiului
Pentru tinerii și adolescenții care au nevoie de spații sigure și atractive pentru mișcare și socializare au fost amplasate 5 mese moderne pentru tenis de masă în mai multe cartiere ale municipiului, oferind o alternativă activă de petrecere a timpului liber.
În această toamnă vor fi montate încă 5 mese, iar în anul 2026 vor fi instalate încă 15 mese de tenis de masă, în zone frecventate de tineri.
Terenul de sport din proximitatea Școlii Generale Nr. 8, reabilitat și redat comunității
De asemenea, terenul de sport din proximitatea Școlii Generale Nr. 8, din cartierul George Enescu, a fost complet reabilitat și redat comunității.
După ani de neglijență din partea unei firme private care încasa peste 15.000 lei lunar din bani publici, fără a întreține corespunzător zona, Primăria Suceava a decis rezilierea contractului și a intervenit direct.
Au fost realizate:
– lucrări de reparație a nocturnei,
– înlocuirea scaunelor din tribună,
– reabilitarea toaletelor,
– curățenie generală,
– instalarea unei mese de tenis și a camerelor de supraveghere.
Terenul este acum redat comunității, fiind deschis publicului după orele de curs, în weekend și în vacanțele școlare.




