Președintele Federației Române de Fotbal, Mircea Sandu, a declarat, luni, la sediul DNA, unde s-a prezentat în dosarul excluderii Universității Craiova, că atât el cât și ceilalți componenți ai Comitetului Executiv al FRF își susțin nevinăvăția în acest caz, prin actele pe care le au.
„Este aceeași rezoluție pe care au primit-o și ceilalți colegi ai mei din Comitetul Executiv. Noi ne susținem nevinovăția prin actele pe care le avem, respectiv statutul FIFA, statutul FRF, actul de decizie al Comitetului Executiv, iar în final vom vedea ce se întâmplă. Nu știu de ce a ajuns acest caz la DNA, pentru că legea de funcționare a DNA se referă la corupție. Acum o să vedem ce se întâmplă”, a spus Mircea Sandu.
Federației Române de Fotbal, Mircea Sandu, s-a prezentat, luni, la sediul DNA, în dosarul excluderii Universității Craiova în care a fost pus sub învinuire. Mircea Sandu a ajuns la sediul DNA însoțit de avocatul său, Cristian Ene.
În legătură cu decizia excluderii Universității Craiova, Mircea Sandu a spus că este una „corectă, statutară”, pe care o va apăra „până în pânzele albe”.
În dosarul excluderii Universității Craiova au fost puse sub învinuire Federația Română de Fotbal și Liga Profesionistă de Fotbal. Mai sunt învinuiți președinții acestor foruri, Mircea Sandu și Dumitru Dragomir, și de alți 10 membri ai Comitetului Executiv al FRF.
Aceștia sunt învinuiți de abuz în serviciu și de sustragere de bunuri de sub sechestru și riscă o pedeapsă cuprinsă între șase luni și 15 ani de închisoare.
Președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a fost audiat, joi, la DNA în acest dosar, el declarând că nu se consideră vinovat întrucât nu a făcut decât să respecte regulamentele în acest caz.
În urmă cu o zi, la DNA fuseseră Marian Rusen, Cornel Sfaițer, Ștefan Stana, Paul Costaș și Cristian Bobar.
Potrivit documentului de începere a urmăririi penale, acțiunea procurorilor DNA în acest caz a fost pornită pe baza plângerii penale depuse de gruparea Universitatea Craiova, la 16 septembrie 2011. Clubul oltean a cerut începerea urmăririi penale față de cei zece membri ai Comitetului Executiv al FRF care au votat excluderea Universității Craiova din FRF, pe care i-a acuzat de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor.
În motivarea plângerii penale se arată că Mircea Sandu, Dumitru Dragomir, Octavian Goga, Cornel Șfaițer, Marin Rusen, Ștefan Stana, Cristian Bobar, Paul Costaș, Sorin Țerbea și Vasile Avram, membri ai Comitetului Executiv, au adoptat măsura excluderii provizorii a SC Fotbal Club U Craiova SA, în condițiile în care acest club nu a încălcat în niciun fel Statutul FRF, fără a arăta și motiva cauzele acestei decizii.
Plângerea penală arată că gruparea craioveană a suferit un prejudiciu de peste 50 de milioane de euro, reprezentând drepturile federative ale celor 39 de jucători deveniți liberi de contract și preluați de alte cluburi în urma excluderii Universității Craiova.
Tot în plângerea penală se arată că Marian Rusen se afla în conflict de interese la luarea deciziei de excludere a Universității Craiova. Rusen a votat excluderea Craiovei, iar formația al cărei președinte este, Juventus București, a luat locul Universității din Liga a II-a.
Din actele aflate la dosar, procurorii au ajuns la concluzia că măsura excluderii provizorii a Universității Craiova luată de Comitetul Executiv al FRF nu a fost motivată detaliat cu abaterilor comise, nespecificându-se în ce constă gravitatea acestor încălcări ale Statutului Federației. Procurorii arată că hotărârea de excludere a clubului oltean a fost pusă în aplicare imediat, deși era provizorie și nedefinitivă, astfel că SC Fotbal Club U Craiova SA nu a avut posibilitatea unei căi de atac înainte de producerea efectelor juridice, în condițiile în care dreptul la apărare nu poate fi îngrădit sau limitat.