Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu: Corupția ucide și acest lucru nu este nicăieri mai evident decât în sănătate



Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a declarat, marți, la prezentarea Strategiei naționale anticorupție 2016-2020, despre efectele negative ale ”plicului” dat medicilor, afirmând că în niciun domeniu nu este mai evident că sistemul corupt ucide, scrie Mediafax.”Corupția ucide și acest lucru nu este nicăieri mai evident decât în sănătate. Corupția slăbește, dar nu în modul în care ne-am dori cu toții din când în când, ci ne slăbește pe cei mai slabi dintre noi. Corupția slăbește societatea nostră în ansamblu și corupția slăbește statul, iar un stat slab este unul care nu construiește spitale, nu asigură medicamente, nu asigură salarii decente, nu asigură condiții decente pentru pacienți și pentru medici, nu-și protejează medicii și pacienții de abuzuri”, a declarat Vlad Voiculescu.



Recomandări

Medicii radiologi părăsesc spitalele publice și le oferă servicii doar online. Singurul spital din județ care mai are gardă fizică la Radiologie este cel din Suceava

Ministrul Sănătății: În ultimele 10 zile au fost reclamate 88 de cazuri de corupție în spitale

Ministrul Sănătății anunță lansarea unei linii telefonice unde pacienții și medicii pot reclama corupția din spitale. „Ne bazăm pe pacienți și pe personalul medical să ne ajute să ținem lumina aprinsă”

Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății, extinde mesajul „Corupția ucide” la consumul de antibiotice: Corupția generează rezistență la antibiotice!

Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății: Corpul de control este la Agenția Națională de Transplant

Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății: 30% din spitalele din România funcționează în clădiri cu risc seismic I sau II