Reglementări

Ministerul Educației pregătește schimbări în învățământul preuniverstar



Ministerul Educației pregătește schimbări în învățământul preuniverstar
Ministerul Educației pregătește schimbări în învățământul preuniverstar

– Grupa mare pregătitoare va fi obligatorie, va dispărea testarea națională, iar bacalaureatul se va da o singură dată pe an
– Potrivit MEdC, aceste reglementări vor intra în vigoare începând cu anul școlar 2008-2009
– Cea mai nouă reglementare a Ministerului, și anume susținerea tezelor cu subiect unic, va intra în vigoare chiar din acest semestru de școală
Direcția pentru Învățământul Preuniversitar din cadrul Ministerului Educației și Cercetării lucrează la un nou proiect în educație, care după ce va fi supus dezbaterii publice va aduce schimbări importante pentru elevi, dar și pentru preșcolari.
În primul rând, potrivit proiectului elaborat de Minister, învățământul primar va începe cu grupa mare pregătitoare, și se va termina cu clasa a cincea. Învățământul gimnazial va începe în clasa a VI-a și se va finaliza în clasa a IX-a, inclusiv, urmând ca din clasa a X-a și până în clasa a XII-a sau a XIII-a, în funcție de profil, elevii să fie la liceu.
Copiii cu vârste între 1 și 3 ani vor putea merge la creșă, dar și la grădiniță, potrivit proiectului de lege. În momentul de față copiii până la 3 ani nu pot fi înscriși la grădiniță. Preșcolarii cu vârste între 3 și 6 ani vor putea merge la grupa mică, mijlocie, sau mare, în funcție de vârstă, iar grupa mare pregătitoare va fi obligatorie, pentru că, fără a parcurge această grupă, elevii nu vor putea intra în clasa întâi.
De asemenea, Ministerul Educației propune modificări radicale privind examenele de admitere cu care elevii s-au obișnuit până acum. Astfel, testarea națională pe care elevii absolvenți de clasa a opta o susțin în prezent va fi eliminată, iar admiterea la liceu se va face pe bază de examen, în ideea ca unitățile de învățământ de prestigiu să-și poată selecta elevii. În ceea ce privește examenul de bacalaureat, și acesta va suferi o serie de modificări. Examenul maturității se va da o singură dată pe an, și nu în două sesiuni, ca în momentul de față, iar candidații care-l pică vor fi nevoiți să plătească următoarea examinare. Proiectul vizează modificări și pentru profesori, nu doar pentru elevi.
– Profesorii nu vor mai da examen de titularizare
Cadrele didactice nu vor mai susține examenul de titularizare, ci se vor califica pe un post prin examinarea lor la nivelul școlii sau al unor grupuri de școli. O altă schimbare propusă de Direcția pentru Învățământ Preuniversitar din cadrul MEdC se referă la programa școlară. Dacă noua lege, aflată acum în fază de proiect va intra în vigoare, elevii vor studia obligatoriu religia la școală. Cei care nu doresc să participe la aceste ore vor trebui să facă o cerere în acest sens. Elevii cu vârste de peste 10 ani își pot face singuri această cerere, în timp ce pentru cei mai mici, până la 10 ani, cererea trebuie făcută de către părinții acestora. Noul proiect de lege îi are în vedere și pe elevii ai căror părinți muncesc în afara țării, și care doresc să-și urmeze părinții. Această categorie de elevi se va putea înscrie la școlile românești sau la clasele speciale din străinătate, care vor fi înființate în baza unor acorduri bilaterale. Absolvenții de școală profesională vor primi la terminarea cursurilor un certificat de absolvire, un portofoliu de educație permanentă și foaia matricolă.
– La școala postliceală se va putea intra fără diplomă de bacalaureat
În ceea ce privește admiterea la școala postliceală, aceasta se va face potrivit criteriilor stabilite de către fiecare instituție de învățământ în parte, iar la aceste cursuri se vor putea înscrie absolvenți de liceu cu, sau fără diplomă de bacalaureat.
Cea mai nouă reglementare a Ministerului, și anume susținerea tezelor cu subiect unic, va intra în vigoare chiar din acest semestru de școală. Peste 9.000 de elevi de clasa a șaptea vor susține la începutul lunii mai tezele cu subiect unic. Ei vor da prima teză pe 4 mai, la matematică, iar următoarea pe 17 mai, la limba și literatura română. Fiecare lucrare a elevilor de clasa a șaptea va fi corectată de către doi profesori din afara școlii. Notele vor fi trecute în catalog, ca la tezele obișnuite și vor avea o pondere de 25% din media finală a materiilor la care se dă teză. Subiectele pentru tezele unice vor fi făcute de către Serviciul Național pentru Evaluare și Examinare și vor fi publicate pe site-ul Ministerului Educației, cu zece minute înainte de începerea testării.



Recomandări

„Unire-n cuget și-n simțiri”, activitate dedicată Unirii Principatelor Române, la Muzeul de Istorie

„Unire-n cuget și-n simțiri”, activitate dedicată Unirii Principatelor Române, la Muzeul de Istorie
„Unire-n cuget și-n simțiri”, activitate dedicată Unirii Principatelor Române, la Muzeul de Istorie