Conducerea Ministerul Educației îi atenționează pe elevi și părinți că singurele subiecte oficiale pentru care își asumă responsabilitatea sunt cele de pe site-ul instituției sau cele distribuite gratuit prin inspectoratele școlare, precizând că examenele naționale nu sunt prilej de profit.
Ministerul Educației și Cercetării (MEdC) a precizat, marți, într-un comunicat, că singurele surse oficiale pentru accesarea variantelor de subiecte de la examenele naționale sunt site-ul Ministerului Educației și Cercetării (www.subiecte2007.edu.ro) și inspectoratele școlare județene, care vor distribui gratuit în școli, pe suport de hârtie, variantele de subiect și, la disciplinele cu profil real, soluții ale problemelor.
În legătură cu distribuirea gratuită în școli a unei broșuri tipărite de editura Sigma care cuprinde variantele de subiecte pentru examenele naționale din 2007, Ministerul Educației precizează că nu a emis și nu va emite nici o recomandare pentru materiale editate de terți pe baza subiectelor de examen.
Ministerul Educației afirmă că această broșură induce în eroare elevii, cadrele și părinții, deoarece utilizează sintagma ” Variantele de subiecte publicate de Ministerul Educației și Cercetării la data de 15 ianuarie 2007″, fără a preciza în mod explicit faptul că aceste variante nu sunt în forma lor finală.
Totodată, în legătură cu Adresa nr. 24410 din 11 ianuarie 2007, menționată pe coperta interioară a broșurii, prin care editura Sigma solicită punctul de vedere al Ministerului Educației privind distribuirea gratuită a tipăriturilor către școli, MEdC precizează că nu trimis un răspuns, fiind încă în termenul legal de 30 zile în care trebuie să dea curs unei solicitări.
Ministerul Educației spune că deși nu avea punctul de vedere al instituției, editura a început distribuirea respectivei broșură în școli.
Aceeași editură a atașat la aceste broșuri și un fluturaș prin care promovează cărți ce conțin modele de rezolvări.
Ministerul Educației precizează că nu este de acord cu promovarea acestor cărți, cu atât mai mult cu cât ele vor putea fi achiziționate contra cost. Totodată, oficialii MEdC spun că rezolvarea variantelor de subiect nu poate fi făcută publică decât după ce acestea au forma finală.
Conform calendarului comunicat, variantele de subiect în formă finală vor fi postate pe site în 19 februarie 2007, potrivit aceluiași comunicat.
MEdC îi asigură pe toți cei implicați în desfășurarea examenelor naționale 2007 că vor fi respectate termenele stabilite pentru desfășurarea examenelor naționale.





