Milioane de adolescenți au probleme mintale pentru că se dezvoltă prea repede



Peste un milion de copii din Marea Britanie suferă de probleme mintale din cauză că sunt forțați să crească prea repede, potrivit unui raport emis de The Children’s Society, preluat de thisislondon.co.uk.
Consumul exagerat de alcool, accesul din ce în ce mai mare la droguri, destrămarea familiilor și presiunea de a fi la modă contribuie la creșterea numărului de copii cu probleme mintale, precum depresia, anxietatea, anorexia sau delincvența juvenilă.
Raportul cere să se ia măsuri pentru prevenirea problemelor de sănătate mintală care pot afecta viitorul tinerilor. De asemenea, autorii acestui raport cer părinților să se ocupe mai mult de copii pentru ca aceștia să stea departe de comportamentele anti-sociale, infracțiuni și șomaj.
Sfaturi pentru părinți.
Părinții ar trebui să încurajeze mai frecvent copiii în loc să-i critice în mod repetat, stabilind însă limite clare, spun specialiștii.
Al cincilea dintr-o serie de șase rapoarte tematice, studiul s-a concentrat asupra sănătății copiilor, examinând comportamentul și aprecierea de sine.
Coordonatorul studiului este profesorul Stephen Scott, specialist în comportament și sănătatea copiilor la Institutul de psihiatrie din cadrul King’s College din Londra.
Raportul s-a bazat pe datele colectate anul trecut de institut, care arată că numărul copiilor cu probleme emoționale sau de comportament s-a dublat în perioada 1974 – 1999.
Atenție la internet.
Printre probleme se numără și site-urile de socializare, de tipul Bebo și MySpace, care contribuie la creșterea presiunilor asupra copiilor de a fi, de exemplu, „cool” sau slab. Specialiștii mai spun că acțiunile de intimidare la care sunt supuși unii copii se pot realiza foarte ușor în prezent, de la distanță, datorită internetului.
Michele Elliott, de la asociația caritabilă Kidscape, spune că raportul indică faptul că părinții sunt „responsabili pentru majoritatea” problemelor de care suferă copiii. „Copiii cresc mai repede și noi ne așteptăm ca ei să crească mai repede”, a spus aceasta.
Avertizare.
„Dacă nu facem ceva acum, mobilitatea lor socială va avea un impact semnificativ asupra vieții lor ulterioare, iar copiii de acum vor prezenta mai multe probabilități de a transmite factorii de risc propriilor lor urmași”, potrivit cercetătorilor.
Același raport se mai concentrează asupra obezității infantile și a stilului de viață sedentar care condamnă mii de copii la boli grave.