Aproximativ 5.000 de persoane au participat, duminică, la o procesiune organizată în Capitală, pe traseul Catedrala „Sfântul Iosif” – Palatul Victoria, pentru salvarea lăcașurilor de cult.
Procesiunea, condusă de clerici catolici în frunte cu arhiepiscopul mitropolit de București, Ioan Robu s-a încheiat fără incidente, în Piața Victoriei.
Arhiepiscopul mitropolit de București, Ioan Robu, și ceilalți preoți care l-au însoțit au dat citire, în fața sediului Guvernului, unor texte bisericești și s-au rugat.
Alături de clerici, în fața sediului Guvernului au venit fostul senator Marius Marinescu, membru PRM, și fostul deputat Codrin Ștefănescu. Europarlamentarul Corneliu Vadim Tudora participat la debutul marșului, dar nu a mai ajuns la sediul Guvernului cu participanții la procesiune, Marinescu afirmând că acesta urmează să plece spre Bruxelles, la ora 15.00, cu un avion. Întrebat de ce Gigi Becali, celălalt trimis al PRM în Parlamentul European, a lipsit de la procesiunea de duminică, Marinescu a răspuns că și acesta se află la Bruxelles.
Mesaje împotriva construcției ridicate în imediata apropiere a Catedralei „Sfântul Iosif”
Pe traseul de la Catedrala „Sfântul Iosif” la sediul Guvernului participanții la procesiune au purtat în mâini însemne bisericești și mesaje împotriva construcției ridicate în imediata apropiere a Catedralei „Sfântul Iosif”, dar și împotriva autorităților care au avizat ridicarea acestei clădiri.
„Facem aceasta spre a ne exprima protestul pentru modul în care este tratată Biserica Catolică de către autoritățile statului. Cerem dreptate în cazul Catedralei «Sfântul Iosif», Bisericii Armenești și al tuturor monumentelor istorice agresate în Capitală și în întreaga țară, puse în grav pericol”, declara arhiepiscopul mitropolit de București, Ioan Robu.
Înainte de plecarea în marș, credincioșii catolici au participat la slujba de la Catedrala „Sfântul Iosif”, singurul lăcaș de cult romano-catolic din București unde, duminică, a fost celebrată Sfânta Liturghie. Toate celelalte biserici romano-catolice din Arhidieceza de București – Oltenia, Muntenia și Dobrogea – au fost închise, duminică, în semn de protest față de „distrugerea monumentelor istorice și de cult”.
„După numeroase procese câștigate de către Arhiepiscopia Romano-Catolică în fața colosului de 19 etaje, aflat în vecinătatea Catedralei «Sfântul Iosif», după ce autorizația de construire a acestuia fusese declarată nelegală de judecătorii din Târgoviște, pe data de 25 iunie, instanța de la Ploiești a permis continuarea lucrărilor, sfidând dreptatea și punând în pericol una dintre valorile istorice ale României”, preciza Arhiepiscopia Romano-Catolice București într-un comunicat de presă.
Peste 50 de persoane au protestat și duminica trecută
Peste 50 de persoane au protestat, duminica trecută, în fața Catedralei „Sfântul Iosif” din Capitală, față de decizia instanței în cazul construcției „Cathedral Plaza”, cerând autorităților să înceteze abuzurile asupra patrimoniului, să demoleze clădirea și să amenajeze în locul ei un parc.
Protestul a fost organizat de Grupul Civic București, Fundația EcoCivică și asociațiile „EcoAssist” și „Salvați Bucureștiul”. Organizatorii au spus că vor protesta în fiecare duminică, până când autoritățile vor lua „o decizie rezonabilă” în cazul construcției Cathedral Plaza.
Curtea de Apel Ploiești a admis recursurile declarate de primarul sectorului 1 București și firma Millenium Building Development împotriva sentinței Tribunalului Dâmbovița de anulare a autorizației de construcție.
Reprezentanții Arhiepiscopiei Romano-Catolice București analizează căi de atac excepționale în cazul deciziei instanței care permite continuarea lucrărilor la Cathedral Plaza și iau în calcul inclusiv posibilitatea de a se adresa Curții Europene pentru Drepturile Omului.
Proiectul vizează construirea lângă Catedrală – considerat monument istoric – a unui imobil cu patru niveluri la subsol, cu garaje pentru 200 de mașini, parter și 19 etaje, de 75 metri înălțime. Pentru această construcție, Primăria Sectorului 1 a emis o autorizație de construcție la 24 februarie 2006, lucrările fiind începute la 9 martie 2006.
În Capitală
Mii de oameni au participat la o procesiune pentru salvarea monumentelor de cult
