Atac

Mihai Sandu Capră se amuză de “găselnițele” lui Flutur



Mihai Sandu Capră: „Nu am mai râs demult cu așa o poftă pentru că am luat știrea ca un fel de glumă”
Mihai Sandu Capră: „Nu am mai râs demult cu așa o poftă pentru că am luat știrea ca un fel de glumă”

Deputatul PNL de Suceava Mihai Sandu Capră se amuză de “găselnițele” liderului județean al PD-L, Gheorghe Flutur. Parlamentarul liberal s-a referit la ultimele afirmații ale lui Flutur legate de refuzul de a prelua funcția de prim-ministru.
El este convins că propunerea pentru a prelua o astfel de funcție nu este decât “în imaginația” sa, ea fiind de fapt “o găselniță ca să arate chipurile că nu mai poate România fără el”. “Am citit cu surprindere că președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, a refuzat funcția de prim-ministru. Recunosc că m-a apucat durerea de burtă de atâta râs. Nu am mai râs demult cu așa o poftă pentru că am luat știrea ca un fel de glumă. Cine să-i propună lui Gheorghe Flutur funcția de prim-ministru? A făcut varză un minister și șefii lui de la București știu acest lucru. Din cauza modului <profesional> în care și-a făcut treaba România are probleme cu accesarea fondurilor europene. Credeți că mai riscă cineva să-i dea în mână o funcție de o asemenea importanță? Cu siguranță nu. El nu știe să se ocupe decât de festivisme, de imagine pe vorbe goale. Or la guvern este de muncă. Cred că a urmărit să-și facă iar ceva imagine ca să arate chipurile că nu mai poate România fără el. Și-a pierdut anvergura națională și acum suferă”, a declarat Sandu Capră.
El consideră că Flutur ar trebui să se consoleze „cu funcția de prim-ministru al județului Suceava, așa cum s-a autointitulat la instalarea în fotoliul de președinte al Consiliului Județean”. „Și dacă nu-i ajunge, să mai aștepte până ce prietenul său într-ale trădării, Ionică Lungu, va amplasa statuia intitulată sugestiv ’Bucovina Înaripată’”, a încheiat deputatul PNL de Suceava.
Flutur: „A făcut de râs un mandat de parlamentar”
În replică, președintele Consiliului Județean și al PD-L Suceava, Gheorghe Flutur, a declarat că Mihai Sandu Capră nu are căderea morală să comenteze deoarece este deputat „datorită muncii senatorului Flutur”. „În 2004 era un anonim care stătea la ușa Parlamentului la coadă, iar după patru ani de mandat a devenit și mai anonim. Îi sugerez să se ocupe alături de ceilalți PNL-iști să aducă fonduri de la Guvern, pentru că asta este obligația lor, și să vină mai des prin județ, că stă mai mult în Spania decât în România. A făcut de râs un mandat dar a intrat parlamentar prin bagajele senatorului Flutur”, a declarat Gheorghe Flutur.



Recomandări