Elevii din clasa I A și a III-A, de la Școala Gimnazială nr.4, îndrumați de învățătoarele Isabela Apăvăloaie și Monica Preda au mers în vizită la secția brutărie a Hypermarket-ului Carrefour pentru a învăța procesul tehnologic utilizat de Carrefour pentru fabricarea pâinii, având posibilitatea de a-și realiza propria pâine personalizată. Copiii au avut ocazia să învețe de la specialiștii Carrefour câteva mici secrete ale fabricării pâinii, dar au avut și posibilitatea să orneze în propriul stil torturi, mini-tarte și mini-eclere. Activitatea s-a încheiat spre bucuria copiilor cu degustarea produselor preparate și cu premierea lor cu diplome de „Mic Brutar” și dulciuri.
Tot în cadrul aceleași acțiunii copiii cu vârste cuprinse între 6 și 10 ani au învățat timp de 1 ora mișcările unui refren la moda, GANGNAM STYLE, sub indrumarea profesoarei Alexandra Irimesei.
Apoi, copii au fost invitați să urmărească un film de animație cu cele mai îndrăgite personaje de desene, dublat în limba română. Proiecția este parte a proiectului “Weekend-uri cu filme gratuite la Shopping City Suceava”, ce se desfășoară, în fiecare sâmbătă și duminică, de la ora 11:00. Sala City Gallery este dotată cu un ecran mare și cu o capacitate de peste 100 de locuri. Intrarea este liberă atât pentru adulți cât și pentru cei mici.
Sâmbătă 6 aprilie ora 11:00 și duminica 7 aprilie, ora 11:00, cei mici vor putea urmări filmul “Alice in țara minunilor.”
Aceste activități au inaugurat săptămâna “Școala Altfel – Să știi mai multe, să fii mai bun”.