La mijlocul acestei săptămâni s-au jucat partidele din manșa tur a semifinalelor Cupei României la fotbal, faza județeană. În primul meci s-au întâlnit Viitorul Liteni și Bucovina Rădăuți, formații clasate pe primele două poziții în ierarhia Ligii a IV-a sucevene. Partida s-a desfășurat sub semnul echilibrului și s-a încheiat nedecis, 1-1. Echipa gazdă a fost mai periculoasă în prima repriză, în timp ce mitanul secund a aparținut oaspeților. Gazdele au deschis scorul după o oră de joc prin Ivan, din lovitură de pedeapsă. Golul egalizator a venit în minutul 85, atunci când Stoian a înscris cu un șut plasat la colțul lung, din interiorul careului de 16 metri.
La fel de strâns a fost și jocul al doilea, dintre Șomuzul Preutești și Progresul Frătăuții Vechi, scor final 1-0. A fost o partidă echilibrată, în care echipa Progresul a dominat mai mult, însă ocazii mai multe de a înscrie au avut cei de la Șomuzul. Echipa gazdă a deschis scorul în primul minut al reprizei secunde prin Cătălin Vasiliu, care a transformat o lovitură de pedeapsă acordată pentru fault. Oaspeții puteau restabili egalitatea în secvențele de prelungiri ale întâlnirii, tot din penalty, numai că Romaș a ratat de la punctul cu var.
Meciurile retur sunt programate pe data de 17 mai, în vreme ce finala va avea loc pe data de 10 iunie, pe stadionul Areni.