Furtuna de duminică după-amiază, când apele s-au revărsat din cer timp de câteva ore, au demonstrat încă o dată că sistemul de canalizare este deficitar și nu face față unor ploi puternice. Zeci de străzi au fost inundate, după ce canalizările nu au mai putut prelua apele revărsate, au dus chiar la surparea străzilor, așa cum s-a întâmplat pe strada Mărășești, unde a apărut un crater imens în stradă, în vreme ce în zone precum Burdujeni a spălat pietrișul de pe străzi, aducând în loc noroi și crengi rupte.
Tocmai de aceea, primarul Sucevei, Ion Lungu, i-a mobilizat pe cei de la firma de salubrizare Rosal și pe angajații de la Direcția Domeniului Public, să îndepărteze cât mai rapid efectele furtunii care s-a abătut asupra municipiului reședință de județ, atât prin curățarea străzilor de mizeriile cărate de torenții de apă, cât și prin refacerea străzilor din Burdujeni Sat, prin balastarea lor.
În plus, Ion Lungu a solicitat firmei ACET să verifice din nou starea rețelei de canalizare în anumite zone, precum cea din apropierea bisericii Sf. Andrei, din Burdujeni, unde apa a inundat total strada, timp de câteva ore, autoturismele și pietonii fiind forțați să meargă printr-o imensă baltă de aproximativ 30 de centimetri adâncime.
Implicare
Măsuri pentru îndepărtarea efectelor furtunii din Suceava
